Ako odstrániť škvrny?

0 672

Nešťastia sa stávajú prakticky stále. Víno sa vylieva, rúž sa dostane na golier, v horúčave sa spotíte, niekedy sa vám pustí aj krv z nosa. A najčastejšie to schytá vaša obľúbená blúzka či košeľa. Lebo Murphyho zákony platia a musí sa to stať práve vtedy, keď máte oblečený svoj obľúbený kúsok. Jednoducho sa to nemôže stať vtedy, keď máte na sebe to staré, vyťahané tričko. Ako bojovať proti škvrnám? Ako zachrániť svoje oblečenie?

shutterstock_153780503

Škvrny od potu
Pot je veľmi agresívny a niekedy sa môže stať, že látku odfarbí. V takom prípade vám neostáva nič iné, iba sa so svojim obľúbeným odevom rozlúčiť. Keď však materiál neodfarbil, najlepšie zatočíte s potom mydlom, citrónom, octom, liehom alebo dáte oblečenie jednoducho do čistiarne, kde na to majú špeciálne prípravky.

Škvrny od krvi
V žiadnom prípade sa nesnažte krv odstraňovať horúcou vodou alebo prať na viac ako 35°C, už by ste sa jej nikdy nezbavili. Dôležité je byť rýchly, keď máte po ruke umývadlo, stačí krv umyť iba pod studenou vodou a po škvrne neostane ani stopa. A ako na zaschnutú krv? Škvrnu namočte v studenej vode, posoľte a vydrhnite v rukách.

Škvrny od vína
Obliali ste si červeným vínom bielu košeľu? Neplačte, ešte nič nie je stratené. Rýchlo fľak posoľte a potom operte. Prvou pomocou môže byť aj minerálna voda a nezáleží na tom, či jemne perlivá alebo perlivá. A potom preperte v mydlovej vode. Prípadne môžete použiť trik s bielym vínom – na škvrnu z červeného vína vylejte víno biele. Potom škvrnu znova posoľte a dajte košeľu či blúzku vyprať. Po škvrne nezostane ani stopa.

Škvrna od rúžu
Veľa záleží aj typu rúžu, no univerzálny postup je začať fľak odstraňovať handričkou alebo vatovým tampónom namočeným v liehu a priebežne ho meniť za nový, aby sa rúž nerozotieral aj na čisté miesta. Samozrejme, že miesto liehu môžete použiť aj benzín či rôzne druhy bezfarebného riedidla. A potom dajte svoju blúzku či košeľu vyprať.

V prvom rade je dôležitá rýchlosť. Nesmúťte nad tým, že máte špinavé oblečenie, choďte rýchlo do akcie. Vždy sa nájde po ruke niečo, čím môžete zachrániť svojho obľúbeného obyvateľa šatníka.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.