Vyberáte kvety na Valentína? Dajte si pozor na etiketu

0 998

Kvety sa odpradávna radili k jedným z najlepších prostriedkov na komunikáciu medzi ľuďmi. Robia nám radosť a sprevádzajú nás na ceste životom. Povedať a vyjadriť blízkej osobe svoju náklonnosť prostredníctvom krásnej kytice je predsa veľmi jednoduché. Treba mať ale na pamäti, že konkrétnou kvetinou vyjadrujete nielen váš vkus, ale tiež zdôrazňujete postoj ku konkrétnej osobe. Aby ste preto nič nepokazili, je dobré vyznať sa v etikete darovania.

Bez ohľadu na počet zúčastnených ľudí ide o spoločenskú udalosť, v ktorej je dobré poznať a dodržiavať určité nepísané pravidlá. A pokiaľ máte vo svojom okolí niekoho, komu chcete urobiť radosť, vyjadriť náklonnosť alebo lásku, dbajte na ich dodržiavanie. V opačnom prípade môže byť efekt opačný.

Základné pravidlá kvetinovej etikety

Kvety by sa mali vyberať veľmi starostlivo, v závislosti od veku, pohlavia a stavu danej osoby. Nepodceňujte ani farby a účel kytice, pretože nie každá kvetina je vhodná na akúkoľvek príležitosť. Darček vo forme kvetov prinesie milovanej osobe oveľa viac radosti a krásy, ak bude výber zohľadnení v závislosti od určitých kvetinových aranžmánov a druhov rastlín.

Kytica a osobnosť

Ak nie je kvet špeciálne upravený alebo v kvetinovom boxe, dospelému človeku rozhodne nedávajte ten s krátkymi stopkami. Čím intenzívnejšie a jasnejšie farby, tým silnejší význam sa kvetom pripisuje. V mnohých krajinách je práve biela farba považovaná za smútočnú.

Napríklad také Dálie (georgíny) symbolizujú eleganciu a dôstojnosť. Často sa ale používajú v smútočných zväzkoch kvetov, pretože symbolizujú aj pominuteľnosť a znovuzrodenie. Rovnako je na tom aj chryzantéma.

Najlepšia na Valentína je rozhodne červená ruža alebo karafiáty. Dávajte si ale pozor na vek obdarovanej osoby, pretože napríklad taká kala, sa zvyčajne dáva iba ženám nad 30 rokov.

Spôsob darovania

Spomínali sme moderné kvetinové boxy. Mnohí ale stále milujú najmä prirodzenú krásu kvetov, v takomto prípade by sa mala kytica dávať osobe otočená kvetmi hore a stonkami dole. Počas prezentácie a vyjadrovaní priania, je tiež dobré mať kyticu alebo držať kvet v ľavej ruke.

Nezabudnite si ich poistiť pri preprave aj vhodným obalom, ktorý je ale potrebné pred darovaním odstrániť. Obal chráni pred vetrom, dažďom a inými poveternostnými podmienkami alebo mechanickým poškodením.

Prijatie kvetu

Darovanie kvetín je umenie, ale ich prijatie má často ešte väčší význam. Prejav potešenia a obdivu je pre darcu preto najlepšou odmenou. O kvety sa je dobré okamžite postarať a umiestniť ich do vázy na správne miesto. Aj tým prejavujeme svoju vďaku.

Kytica a príležitosť

Potešiť kvetom môžete nielen na Valentína. Príležitostí je naozaj dosť, no práve podľa charakteru príležitosti je vhodné zvážiť aj výber konkrétneho druhu. Tak napríklad.

Kytice a kvetinové aranžmány toho istého typu a najmä rovnakej farby pôsobia elegantne, slávnostne a sviatočne, čím zdôrazňu význam celej atmosféry.

Ak sa rozhodnete darovať viac exotické kvety z cudzích klimatických zón, je lepšie voliť ich v menšom množstve. Antúria, orchidea alebo strelícia pôsobia luxusne, no ich usporiadanie v kytici si vyžaduje množstvo zručností a skúseností. Tieto kvety sú spájané s takými príležitosťami, ako sú zásnuby, narodeniny alebo výročie.

Pokiaľ nevyberáte kvet iba na Valentína, oficiálnym hosťom alebo zahraničným delegáciám môžu byť venované kytice ruží, karafiátov.

Umelcom, ktorých chcete oceniť na pódiu venujte niečo honosnejšie. Ruže, gerbery, gladioly alebo chryzantémy vytvoria správny efekt a emóciu. Na svadbu sú ideálne pivonky. Ak sa naopak chystáte na návštevu blízkeho do nemocnice, pozor na silne aromatizované druhy kvetov.

Myslieť na všetky spomenuté fakty sa oplatí. Avšak, niektoré zásady sa dnes už tak jednoducho dodržať nedajú, pretože podmienky nemusia byť vždy priaznivé. V každom prípade je kvet alebo kytica skvelým darčekom aj na Valentína, tak si dajte pri výbere naozaj záležať, aby ste nikoho svojím rozhodnutím neurazili.

Zdroj obrázka: Irina Braga/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.