5 krokov k obnove bytového domu

0 656

Keď sa hovorí o zatepľovaní bytového domu, myslí sa tým zateplenie jeho obvodových stien, balkónov, stropu medzi podlažiami či strechy. Význam tohto slova sa však rozšíril aj na komplexnú obnovu bytových domov. Čo to však presne znamená?

Obnova bytových domov

Súčasťou obnovy bytových domov je okrem zatepľovania aj oprava porúch či obnova priestorov. Najčastejšie ide o odstránenie systémových porúch, nedostatkov bytového domu, za ktoré nenesú zodpovednosť jeho obyvatelia. Medzi ne patrí napríklad použitie nevhodných materiálov či konštrukčné chyby. Ich zoznam a približné možnosti odstránenia sú uvedené v zákone č. 134/2013, ktorým sa dopĺňa zákon č. 443/2010 Z.z. o dotáciách na rozvoj bývanie a o sociálnom bývaní. Na ich odstránenie je možné získať dotáciu z Ministerstva dopravy SR.

Pri obnove bytového domu sa ďalej odporúča vymeniť aj rozvody vody, elektriny alebo kanalizácie, prípadne zmodernizovať pivničné a spoločné priestory vo vnútri domu. Jej súčasťou môže byť aj výmena výťahov či vybudovanie bezbariérového vstupu do domu.

shutterstock_163707365

Ako pri obnove bytového domu postupovať?

Zmodernizovanie, skrášlenie a sfunkčnenie bytového domu nie je jednoduchá záležitosť. Ak si však odpoviete na nasledujúce otázky a budete spolupracovať s kompetentným a skúseným projektantom a zhotoviteľom, proces obnovy dotiahnete do úspešného konca.

  1. Aký bude rozsah prác?

Prvým a veľmi dôležitým krokom je stanovenie rozsahu prác, ktoré bude obnova bytového domu zahŕňať. Do úvahy treba brať názor všetkých obyvateľov domu a konfrontovať ho s realitou. Rozsah prác je vhodné a tiež potrebné skonzultovať so správcom domu a ideálne aj s projekčnou kanceláriou, ktorej skúsenosti vám môžu pri procese stanovovania rozsahu prác byť veľmi nápomocné.

  1. Aká bude výška a spôsob financovania?

V súčasnej situácií je väčšina obnov bytových domov financovaná zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Podmienkou na získanie finančných prostriedkov je však zabezpečenie minimálne 25% potrebných prostriedkov z vlastných zdrojov. Získanie úveru je náročné aj po administratívnej stránke, preto je vhodné spolupracovať s odborníkmi v tejto oblasti.

  1. Kto bude projektantom projektu?

Výber projektanta netreba podceňovať. Netreba si zvoliť prvú a najlacnejšiu možnosť, treba ísť viac do hĺbky, na základe skúseností, referencií a portfólia urobiť výber niekoľkých kandidátov. Do pracovnej náplne projektanta patrí okrem iného vypracovanie projektu obnovy bytového domu, výber materiálov či riešenie technických záležitostí, takže by ste sa mali uistiť, že spolupracujete so skutočným odborníkom v obore.

  1. Kto bude zhotoviteľom?

Výberu zhotoviteľa by ste mali venovať aspoň takú istú pozornosť ako výberu projektanta. Oslovte tri až päť realizačných firiem a nechajte si vypracovať cenovú ponuku. Do úvahy okrem nej treba brať aj referencie a komunikáciu spoločnosti. Pred uskutočnením finálneho výberu je tiež vhodné sa osobne ísť pozrieť na projekty, ktorá spoločnosť realizovala alebo aktuálne realizuje.

  1. Ako získať stavebné povolenie?

Získať stavebné povolenie môže trvať aj dlhšie ako dva mesiace, preto je odporúčané, aby ste ho začali riešiť zároveň s výberom zhotoviteľa stavby. K vydaniu povolenia je potrebné dodať vyjadrenie od Hasičského a záchranárskeho zboru ako aj z Úradu ochrany životného prostredia. Niektoré projekčné spoločnosti dokážu byť nápomocné aj v tomto kroku.

Bývanie v novom

Obnova bytového domu je náročný proces, ktorého dĺžka závisí od stanoveného rozsahu obnovovacích prác, kvality a šikovnosti projektantov aj realizačnej firmy ako aj od ochoty všetkých obyvateľov domu spolupracovať. S trochou trpezlivosti a šťastia tak budete bývať v „novom“ dome čo nevidieť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.