Založte si bylinkovú záhradku

0 471

Založiť si bylinkovú záhradu je skvelý nápad hneď z niekoľkých dôvodov: Máte čerstvé bylinky, ktoré príjemne rozvoňajú vašu záhradu, môžete ich používať pri varení a máte skvelé miesto na odpočinok. Na čo by ste si mali dávať pozor pri zakladaní bylinkovej záhradky?

Slnečné miesto a priepustná pôda
Väčšina byliniek je náročná na slnko, preto by ste mali vybrať slnečné miesto. Samozrejme, že tie bylinky, ktoré majú radšej tieň, zasadíte na tienisté miesto – petržlenová vňať či mäta. No záhradka by mala byť orientovaná na juh alebo východ, teda svetové strany, ktoré sú najviac slnečné. Výber pôdy je veľmi dôležitý, dajte si na ňom záležať. Bylinky potrebujú priepustnú pôdu s dostatkom vlahy. Ideálny je aj jemný sklon. Nezabúdajte však bylinky chrániť pred vetrom – nízkym plotom či iným vetrolamom.

shutterstock_148568861

Starostlivosť o bylinky
Nižšie byliny vysaďte dopredu a tie vyššie dozadu. Táto organizácia vytvorí dojem harmónie. Pri sadení sa nemusíte držať žiadnych iných pravidiel okrem tohto a výberu slnečného miesta. Bylinková záhrada môže pôsobiť neformálne, nemusíte bylinky sadiť v radoch či do štvorca. Jediné, čím sa riaďte je váš vkus. Pekným a vkusným doplnkom je bylinková skalka. A pozor, nezabudnite bylinky pristrihovať. Budú hustejšie a budú viac rásť do šírky. Máte aj zeleninovú záhradku? Snažte sa umiestniť bylinky blízko ku nej. Aróma, ktorá nám vonia, škodcov odpudzuje. Takže bylinky budú strážcovia zeleniny napríklad pred voškami.

Pripravte vhodnú pôdu
Trápi vás ťažká pôda? Odľahčite ju pieskom. Máte priveľmi ílovú pôdu? Môžete ju vystužiť drenážou alebo zasadiť bylinky do, už spomínanej, skalky. Do pôdy pridajte drevený popol, kompost a vápnik. Hoci bylinky nie sú náročné na živiny, toto im veľmi pomôže. Teplomilným bylinkám môžete pomôcť aj mulčovaním. Vhodný je štrk alebo malé kamienky. Nielen dobre vyzerajú, ale pomáhajú udržať aj teplo. A nezabudnite na dostatok vlahy.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.