Aké stavebné materiály preferujú v Rakúsku?

0 874

Prieskum, ktorý na základe žiadosti Zväzu rakúskych betonární – VÖB nedávno uskutočnil rakúsky inštitút pre výskum verejnej mienky TQS Research & Consulting k stavebnému materiálu drevobetón zistil tieto vynikajúce výsledky: až neuveriteľných 90% opýtaných v rakúskom stavebnom segmente považuje drevobetón za odolný stavebný materiál, 77% ho považuje za udržateľný (ekologický) a 69% opýtaných si dokonca myslí, že drevobetón je v súčasnosti cenovo stabilnejší a jeho dodávky sú spoľahlivejšie oproti iným stavebným materiálom.

V tomto období sú to obzvlášť dôležité parametre pre stavebníctvo, pretože vzhľadom na súčasný nedostatok surovín a všeobecnú infláciu je cenová stabilita a spoľahlivosť stále dôležitým faktorom pre stavebné firmy. Bolo by preto logické, keby domáca politika a stavebníctvo stále viac uprednostňovali lokálne stavebné materiály, akým je aj drevobetón. Suroviny na výrobu drevobetónu, ako cement a drevná štiepka, sa vyrábajú takmer výlučne regionálne. Drevobetón sa však v súčasnosti bežne používa iba v niektorých častiach Rakúska ako je Salzburg, Korutánsko a Štajersko. Podľa údajov pracovnej skupiny na drevobetón tvorí tento materiál až 60% pri verejnoprospešných bytových výstavbách. Jedného času bol Salzburg prvou spolkovou krajinou v Rakúsku, ktorá uznala potenciál tohto stavebného materiálu a toto leto dokonca takmer zdvojnásobila bod financovania na jeho využitie pri verejnoprospešnej bytovej výstavbe.

Rozhodnutie, ktoré môže byť vzorom aj pre iné spolkové krajiny, pretože práve v tejto súčasnej, dosť napätej situácii na svetovom trhu so surovinami, musí byť cieľom rakúskej stavebnej politiky podporovať regionálne a trvalo udržateľné stavebné materiály. Tie nám zabezpečia pracovné miesta, ale tiež dokážu zabezpečiť stabilnú stavebnú činnosť.

Spoločnosť Leier vyrába a distribuuje takýto stavebný materiál aj na Slovensku. Jedná sa o ekologické a 100% recyklovateľné tvarovky z Durisolu, o ktorých sa viac dočítate na webstránke www.leier.sk/produkty/durisol/.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.