Žalúzie alebo rolety? Vonkajšie alebo vnútorné?

0 163

Veľa ľudí pri výbere „tienidla“ na okno, rieši dilemu – či žalúzie alebo rolety, či vonkajšie alebo vnútorne, či drevené alebo hliníkové a mnoho ďalší otázok. Existuje nejaký univerzálny návod, ako túto dilemu vyriešiť? Žiaľ nie, no pre každý výrobok má svoje pre a proti, tak isto aj žalúzie a rolety, a len vy sami viete najlepšie, čo vám a vášmu domu vyhovuje úplne najviac.

Vnútorné žalúzie

Klasika, ktorá nikdy nesklame, alebo žeby predsa? Narozdiel od vonkajších žalúzií nedokáže v lete zabrániť prehrievaniu miestnosti a odrážajú iba časť slnečných lúčov, tiež v noci nedokážu úplne zabrániť svetlu z verejného osvetlenia. Okrem toho sú ľahko inštalovateľné, jednoduché na manipuláciu a údržbu – stačí ich pretrieť vlhkou handričkou a je po probléme. Najlepšie a najtrvácnejšie žalúzie sú hliníkové, drevenú zase najefektnejšie, no aj najdrahšie a s najkratšou životnosťou.

Vonkajšie žalúzie

Keďže sú umiestnené ešte pred samotným oknom, dokážu zabrániť prehrievaniu bytu a tiež izolujú okno pred únikom tepla v zime a hlukom. Drobnou nevýhodou je, že sú neustále špinavé, a keď začne fúkať silný vietor robia hluk, čo môže byť nepríjemné hlavne v noci. Čo sa týka úspory energie a úniku tepla majú vonkajšie žalúzie veľké plus.

Vnútorné rolety

Podobne ako vnútorné žalúzie sú jednoduché na zrolovanie, zastretie, ale chýbajú im izolačné vlastnosti vonkajších sestier. Vnútorné rolety však dokážu plniť aj dekoračnú úlohu – dávno sú preč časy, keď existovali iba nepekné zelené rolety, dnes narazíte na hotové umelecké diela.

Vonkajšie rolety

Rovnako ako vonkajšie žalúzie sú skvelým izolantom, dokonca ešte lepším – svetlo, hluk, teplo, tomuto všetkému zabránia, aby vás vyrušovalo a naopak, v zime nedovolia, aby vám teplo unikalo, dokážu znížiť náklady na energiu až o 30 %. Vonkajšie rolety sú ideálne na okná, ktoré sú situované na juhu.

Spočítajte si, ktorý typ má pre vás najviac výhody, hodí sa vám do „krámu“ a vybrať si svojho víťaza nebude náročné.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.