Ako znížiť spotrebu elektrickej energie?

0 517

S obavami sledujete výslednú sumu za elektriku na mesačnom inkase? Každý mesiac vám po prečítaní tejto cifry vystrelí obočie dohora? Neplaťte zbytočne veľa, keď nemusíte. Nemusíte sa vrátiť ku životu s fakľami a sviečkami, stačí, keď budete dávať pozor na niektoré veci a vaša spotreba elektriny, pôjde dole. Ako na to?

Vymeňte staré spotrebiče za nové
Staré spotrebiče sú veľkými žrútmi energie. Chladničke, ktorú už máte viac ako 10 rokov, nezáleží na tom, koľko energie spotrebuje. No vám by malo. Staré spotrebiče môže v niektorých prípadoch mať spotrebu vyššiu ako nové aj o viac ako polovicu. Vymeňte posluhujúcich starčekov za nových, moderných a krajších pomocníkov.

shutterstock_143045899

Dajte si pozor na skrytú spotrebu
Nechávate si nabíjačku v elektrickej zásuvke aj vtedy, keď si nenabíjate mobil? Nechávate zapnuté reproduktory, keď nepočúvate hudbu? Nemáte predlžovačku s vypínačom, ktorá zabráni plytvaniu energie? Napravte to. Začnite vyťahovať nabíjačku, vypínajte reproduktory, monitor a aj počítač, keď ho nepotrebujete. Televízor, set top box a aj hifi súprava žere energiu, aj keď je vypnutá. Presne na toto je dobrá predlžovačku, s vypínačom, ktorý stlačíte vždy vtedy, keď odchádzate z domu alebo nepozeráte telku. Nižšiu spotrebu si všimnete už po pár mesiacoch.

Zainvestujte do osvetlenia
Uvedomujete si, ako často a veľa svietite počas dlhých zimných večerov? Vymeňte staré žiarovky za nové. Klasické žiarovky majú spotrebu vyššiu až o 80 % ako LED žiarovky. LED žiarovky sú dokonca úspornejšie až o 30 % ako úsporné žiarovky. Takže keď chcete zosekať náklady na svetenie čo najviac, jednoznačne siahnite po LED osvetlení. Vďaka ledkám ušetríte nielen peniaze, ale aj vaše zdravie. Toto osvetlenie je lepšie pre vaše oči vďaka svojej intenzite. Začnite šetriť už dnes a za úspory si môžete dopriať letnú dovolenku už nabudúci rok.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.