Vytvorte si atraktívnu spálňu, v ktorej bude radosť sa zobúdzať

0 230

Spálňa by nemala slúžiť iba ako miesto „na prespatie”. V tejto miestnosti trávime tretinu života, preto by sme jej zariaďovaniu mali venovať patričnú pozornosť.

V dnešnej digitálnej dobe trávime väčšinu dňa pred monitorom a s naším smartfónom prakticky spávame. Aby sme si čo najviac oddýchli od pracovného stresu, domov by mal byť našou súkromnou „oázou pokoja“, kde načerpáme potrebnú energiu. Spálňa nemusí byť len izbou s posteľou a matracom, kde sa chodíme vyspať, môže byť nesmierne atraktívnym miestom, z ktorého budeme vychádzať „ako noví“.

Viac ako miesto na spánok

Zariadenie spálne sa začína výberom ideálnej izby. Nezáleží na veľkosti, aj tá najmenšia spálňa môže spĺňať vysoké nároky vhodnou voľbou bytových doplnkov, materiálov a správnou kombináciou farieb. Dôležitú úlohu zohráva umiestnenie spálne. Podľa pravidiel feng šuej je pre manželov najlepšie spať v juhozápadnej časti domu, ktorá pôsobí pozitívne na partnerstvo a vzťahy. Detská alebo študentská izba zas môže byť orientovaná na severovýchod, pretože táto svetová strana ovplyvňuje akademické úspechy. Okrem toho sa neodporúča, aby bola spálňa hneď vedľa kuchyne. Pri jej zariaďovaní myslite na to, že to nie je sklad a nezapratávajte ju zbytočnosťami. Nechajte si voľný priestor, aby pôsobila ľahko a útulne. Podľa feng šuej by ste ani v posteli nemali mať odkladací priestor na zbytočne veľa vecí, pretože vám začnú liezť do snov. Vytvorte si z tejto izby oázu pokoja, v ktorej budete zaspávať s úsmevom na perách.

Farebná škála na plnohodnotný spánok

Farby, ktoré v spálni zvolíme, majú významný vplyv na naše ranné rozpoloženie. „V spálni trávime tretinu nášho života a práve preto by sme sa v nej mali cítiť príjemne a uvoľnene. Farby do modernej spálne by mali byť väčšinou svetlé, aby vytvárali pozitívne a čisté prostredie na oddych. Trendmi roka 2017 v bytovom textile sú smotanová, piesková, svetlá tyrkysová a svetlá sivá, kombinácia ktorých v nás evokuje kryštál čistoty,” radí Marianna Braun, odborníčka na bytový textil zo spoločnosti SCANquilt. Výsledkom zariaďovania spálne by mala byť vkusná miestnosť, v ktorej sa od prvého momentu budete cítiť pohodlne a sebaisto. Je to predsa najosobnejší priestor vášho domu.

Aby bola spálňa mäkká na pohľad

Pocit bezpečia a komfortu vo vašej spálni dosiahnete nielen príjemnými farbami, ale aj vhodnými doplnkami a materiálmi – bytový textil ako vankúšiky, deky či posteľná bielizeň môžu s atmosférou v spálni spraviť divy. Aby vám v zime bolo aj príjemne teplo, dajte na rady odborníkov. „Deky sú ideálne z ľahkých zmesových materiálov kombinácie bavlna plus polyester. Výhrevnosť deky nezáleží len od materiálu, ale aj gramáže. Samozrejme, prírodné látky ako bavlna a vlna sú výhrevnejšie,” radí Marianna Braun zo SCANquilt. Čo sa týka posteľnej bielizne, v zime vás zahrejú napríklad flanelové obliečky, ktoré sa opäť stávajú módnou záležitosťou. Neodporúča sa spálňu zbytočne vykurovať, radšej si zaobstarajte hrubšie paplóny. Zaspávanie v príjemnom prostredí prináša kvalitný spánok, ktorý vám zas zaručí ľahšie vstávanie a aktívne ráno.

Spálňa 2 v 1

Kedy ste si naposledy ráno zacvičili? Aj chuť na zdravý životný štýl môže súvisieť práve s rozložením vašej spálne. Ak vám pri zariaďovaní zostal dostatok priestoru, využite ho napríklad ako kút na čítanie alebo cvičenie alebo najlepšie oboje. Zopár vankúšov, podložka na cvičenie či deka a vaše súkromné miesto na oddych je na svete.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.