Susedské vzťahy nie sú vždy ideálne, no všetci nemáme asi šancu na vlastné bývanie v príjemnom prostredí v bezprostredne dostatočnej vzdialenosti od okolitých domov. V prípade tých panelových je to ešte náročnejšie, pretože obytná plocha je na veľkosť priestoru obmedzená dvojnásobne. V takomto prípade vám neostáva nič iné, len sa uspokojiť s dostupnými možnosťami.
Čo však robiť v momente, keď vám aj takéto spolunažívanie a bezstarostný život znepríjemňuje niekto z vášho okolia? Čo urobíte, ak vám váš sused znechutí pekný slnečný deň cigaretovým dymom? Ako budete postupovať, keď sa táto situácia nekontrolovateľne zhorší a ohrozenie vášho zdravia bude veľmi vysoko pravdepodobné?
Problematika citlivej otázky
Riešenie týchto sporov nie je príjemné ani pre jednu zúčastnenú stranu, o to horšie je to aj z toho dôvodu, že musíte a zrejme aj chcete so svojimi susedmi vychádzať. Nie sme ale stroje, aby sme sa vedeli ukážkovo a v každej jednej situácii správať podľa pravidiel. Ak sa nedokážeme dohodnúť a názory sú rozdielne, vzniká spor, ktorý sa rieši často aj s pomocou tretej strany.
Aj susedské vzťahy a hodnotenie sporov medzi nimi spadá pod právny systém, ktorý sa stará o základné pravidlá vzájomného spolunažívania susedov, ako aj práva a povinnosti, ktoré z týchto vzťahov vyplývajú. Konkrétne je to Občiansky zákonník a zákon číslo 40/1964 Zb. z.. Tento konkrétny zákon by mal riešiť aj spory týkajúce sa vášho pokojného života, ktorý vám narúšajú vaši susedia. Mal by sem spadať aj cigaretový dym, ktorý sa k vám dostane od susedov.
Keď rozhoduje detail
„Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného, alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.“ Tak znie časť tohto zákona.
Nemali by ste teda svojím konaním, spôsobom života a úpravou svojho okolia ohrozovať vašich susedov. Teda aj cigaretový dym by mohol byť predmetom riešenia takéhoto sporu.
Pointa je však v tom, že to musíte konkrétnej osobe dokázať, aby ste mali nárok sa obhájiť pred zákonom. Jeden detail, ktorý má rozhodujúce slovo. Formulka „nad mieru primeranú pomerom.“
Ako niekomu dokážete mieru prekročenia únosnej normy? Ako niekomu dokážete, že množstvo dymu, popola, hluku, plynov, výparov, odpadu a iných vecí, ktoré sa k vám od susedov dostávajú, je už pre vás neúnosné?
Dôležitá je súdna prax
Miera primeraná pomerom nie je v zákonníku nijako špeciálne definovaná. Môže vám však pomôcť súdna prax, ktorá si zakladá na objektivite daných tvrdení a nie len na základe posudkov jednej osoby. Ak sa teda rozhodnete postúpiť túto vec vyššie a bude o celom prípade rozhodovať súd, musí sa brať do úvahy nasledovné:
-
špecifické pomery v danej lokalite
-
veľkosť, intenzita zasahovania a ohrozovania vašej existencie
-
miera výskytu
V prípade poskytnutia prvej ochrany sa môžete obrátiť na svoju obec, mesto alebo mestskú časť, v ktorej bývate
Môžete podať žalobu
Bude vás to stáť 99,50 €, kedy sa na súd doručí „zapieracia žaloba“, ktorou sa môžete domáhať toho, aby sa vaši susedia zdržali konania, ktoré vám znepríjemňuje váš život. Samozrejme, že musíte svoje tvrdenia dokázať, kedy vám môžu pomôcť aj výpovede iných svedkov, prípadne potvrdenie od lekára, kde je preukázané zhoršenie vášho zdravia vplyvom napríklad vdychovania cigaretového dymu, ktorý sa k vám dostal od susedov.
Takže svoje právo si uplatniť môžete, nesmiete však zabudnúť na to, že to môže byť zdĺhavá cesta, ktorá si vyžaduje odborný pohľad a poriadnu dávku trpezlivosti.