Vyplňte svoj voľný čas plánovaním novej záhrady

0 858

Krásne zariadeného interiéru si v týchto chladných zimných dňoch užijete viac než dosť. Pre našu psychickú pohodu a duševné rozpoloženie však potrebujeme aj občasný kontakt s prírodou. Aby bol k nám tento luxus čo najbližšie a mohli sme si ho užívať do sýta, vytvárame si vo svojom okolí na to tie najlepšie podmienky.

A práve rozkvitnutá jarná záhrada a prvá zeleň trávy sa o takýto komfort postará najlepšie. Aj tu sa ale určite nájdu nedokonalosti a drobnosti, ktoré ste už na jeseň nestihli dať do poriadku. Teraz v zimných mesiacoch je preto najlepší čas na plánovanie možných spôsobov nápravy.

Poďte sa spolu s nami pozrieť na všetky dôležité veci, ktoré je dobré brať pri rekonštrukcii exteriéru do úvahy.

Veľkosť voľného priestoru

Aby vám vaše plány neprerástli cez hlavu a rozpočet, pred tým, než sa pustíte do nákupov, premerajte si celý priestor, ktorý si prejde plánovanou zmenou. Do jasne daných rozmerov pozemku si urobte na papier náčrt a všetko dobre premyslite, aby sa vám na záhradu potrebné veci, doplnky, nábytok a rastliny zmestili.

Intenzita slnečného žiarenia

Dôležitým faktorom usporiadania exteriéru a umiestnenia jednotlivých rastlín je dopad slnečného svetla na konkrétnu plochu. Niektoré rastliny a stromy ho potrebujú menej, iné viac. Pred ich výsadbou a umiestnením si všetko dobre zvážte a kombinujte s vlastnosťami vybraných rastlín, krov, okrasných stromov, doplnkov alebo iného záhradného nábytku.

Stromy

Aj keď sa vám to môže veľmi páčiť, nevysádzajte ich v blízkosti pevných stavebných konštrukcií. Koreňový systém môže porušiť aj tú najpevnejšiu štruktúru. Neoplatí sa ich umiestňovať ani tesne k bazénu alebo jazierku. Okrem narušenia základov, sa oberáte o slnko, prípadne popadaným lístím znečisťujete vodné alebo iné úžitkové plochy.

Podložie

Je ďalším nevyhnutným faktorom, ktorý by ste pri návrhu a rekonštrukcii záhrady mali brať do úvahy. Pozor dávajte pri väčších stavebných úpravách a zásahoch. V opačnom prípade môžete a pri podcenení zloženia základu o rok neskôr a vplyvom poveternostných podmienok, dažďa, mrazu alebo snehu riešiť rekonštrukciu nanovo.

Zdroj obrázka: Sergii Rudiuk/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.