Trávnik ako na futbalových štadiónoch? Aj u vás v záhrade

0 462

Krásny zelený koberec je pýchou každej záhrady. Poteší vás hneď dvojnásobne – keď sa po ňom prechádzate bosý a obdivujete jeho dokonalosť pohľadom. Ale nie každému sa podarí vypestovať si takýto trávnik. Čo potrebujete pre to, aby ste aj vy mali v záhrade ukážkový zelený koberec? Záhradná technika a vaša trpezlivosť vám pomôžu vypestovať trávnik taký, že by na ňom mohli nastúpiť aj futbalisti FC Barcelona. Ale pozor, len kosenie nestačí, trávnik potrebuje viac. Ako by ste sa oň mali starať? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Kosenie je základ

Pravidelné kosenie trávnika je základ zeleného koberca. Ako často by ste mali kosiť? Minimálne jedenkrát týždenne, ideálne dvakrát za 8 dní. Výška trávnika závisí od ročného obdobia, na jar a jeseň je odporúčaná výška +/- 4 cm, počas horúceho leta, aby mala tráva dostatok vlahy, nastavte zostrih kosačky na 5 cm. A aká kosačka je najlepšia pre vašu záhradu? Záleží hlavne od jej rozlohy a terénu. Máte veľkú záhradu, ktorá nie je iba v rovine? Vyberte si benzínové kosačky s pohonom. Pre menšie záhrady v rovine je vhodná elektrická kosačka a nemusíte mať ani pohon.

Závlaha a hnojenie

Dostatočná závlaha je pre trávnik veľmi dôležitá. Ideálne je vybudovať si podzemný zavlažovací systém, ktorý dávkuje vodu pravidelne a postupne. Ako polievať trávnik počas horúceho leta? Aby sa korene trávy nespálili, robte to večer alebo skoro ráno. V lete je ideálna polievať trávnik okolo desiatej večer. Pravidelným kosením trávnik prichádza o veľké množstvo živín, preto je dôležité, aby ste mu k zelenej farbe pomohli trávnikovým hnojivom. Aj toto hnojenie by mala byť pravidelné – najdôležitejšie je pohnojiť trávnik na jar a na jeseň.

Prevzdušnenie trávnika

Aby mal trávnik skutočne dostatok živín a dokázal absorbovať potrebnú vlahu, musíte ho prevdzušniť. Prevzdušňovače trávnika zbavia trávnik machu a buriny. Prečo je to dôležité? Pretože mach na trávniku vytvorí akúsi špongiu, ktorá absorbuje všetku vlhkosť a tá sa už nedostane ku korienkom trávnika. Chcete mať skutočne pekný, zelený a udržiavaný trávnik? Dajte si záležať, aby ste sa oň starali tak, ako ste sa teraz dočítali.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.