Zbožňujete ľahký letný uhorkový šalát alebo grécke tzatziky? S uhorkami, ktoré si vypestujete sami, dostanú tieto jedlá úplne iný rozmer. Pestovanie uhoriek je v zásade veľmi jednoduché, no pred ich výsadbou musíte vedieť niekoľko dôležitých vecí. Vecí, vďaka ktorým bude vaša úroda hojná, uhorky nebudú horké a budú kvalitné. Na čo si musíte dávať pozor?
Dôležité miesto a pôda
Uhorky sú teplomilné, preto vyberajte pre ne slnečné miesto. Sú náročné na živiny v pôde, preto ako predplodiny vyberte také, ktoré na ne nie sú náročné – zemiaky, cesnak, pór. Dôležité je, aby ste vybrali výživnú pôdu, nesmie byť ťažká alebo zlievavá. Na tom istom mieste uhorky nepestujte dve sezóny po sebe, pretože úroda by nebola bohatá a kvalitná. Pôda si potrebuje odpočinúť aspoň 4, 5 rokov, aby ste tam mohli zasadiť uhorky opäť. Uhorky majú plytké korene, takže pri ich okopávaní musíte byť veľmi opatrný. Ľahko sa môže stať, že korene poškodíte korene a doplatí na to samotná úroda.
Hnojenie a závlaha
Uhorky potrebujú veľa hnojiva. Keď budete správne hnojiť, úroda bude bohatá. Dôležitý je organický hnoj, ktorý použite už pri príprave na sadenie. Môžete použiť hnoj maštaľný alebo kompostový. Uhorky potrebujú fosforečné, draselné a dusíkaté hnojivá. Tieto aplikujte najprv na jeseň a potom na jar. Zavlažovanie uhoriek je veľmi dôležité, pretože rastliny potrebujú neustále vlhkú pôdu. Voda, ktorou zavlažujete, by mala mať podobnú teplotu ako pôda. Takže sa odporúča zavlažovanie zavčas rána. Snažte sa vyhnúť polievaniu listov rastlín, ktoré sú potom náchylné na plesne či iné ochorenia.
Zabráňte horkosti
Horké uhorky bývajú najčastejšie spôsobené nedostatočnou závlahou počas extrémne suchého a teplého počasia. Aj pre toto je dôležitá pravidelná a dostatočná závlaha. Chcete minimalizovať horknutie? Vyberte si humózne pôdy, v ktorých sa horké uhorky vyskytujú menej často.