Tipy ako udržať optimálny stav strechy

1 342

Jednou z najdôležitejších životných istôt je strecha nad hlavou. Aby aj vám vydržala čo najdlhšie v optimálnom stave, je dobré sa o ňu starať a pri starostlivosti dodržiavať isté zásady.

Namontované snehové zábrany

Majú svoje opodstatnenie na horách, v meste, no najmä pri zložitejšie konštruovaných strechách. V každej zúženine s totiž sneh môže zastaviť, nepríjemne rozťahovať a tým poškodzovať strechu. Nebezpečné sú aj jeho zosuvy, napríklad pre chodcov, ale tiež odkvapy a žľaby Orava, ktoré sa pod jeho ťarchou môžu ohýbať a lámať. A odvodňovací systém je pre strechu neodškriepiteľná nutnosť, veď zabraňuje hromadeniu vlhkosti a následnému tvoreniu plesní a machov.

Odkvapový systém KJG
Odkvapový systém KJG

Kontrola pred rekonštrukciou

Ak sa púšťate do rekonštrukcie strechy, nestačí len namontovať strešné krytiny. Presnejšie, nie vždy to tak stačí. Obnovu je treba pojať komplexne a spojiť s kontrolou celej strešnej konštrukcie. Určite sa oplatí prekontrolovať izolačný materiál, ktorý hlavne u starších stavieb bez difúznej fólie plesnivie. Bez povšimnutia ale nenechajte ani krokvy, nosnú časť celej strechy. Tá je nie vždy ošetrená správne, čo s radosťou využíva drevokazný hmyz a plesne. Preto radšej 100krát všetko preverte a až potom sa púšťajte do rekonštrukcií.

Vplyvy prírody

Aj nové, moderné a odolné strechy Orava majú svojich klimatických nepriateľov. Vo všeobecnosti je pre strechy postrachom číslo jeden UV žiarenie, ktoré narúša ich povrchovú aj vnútornú štruktúru. Platí to najmä pre asfaltové a plastové krytiny. Aj kombinácia mrazu, snehu a vetra strechám, respektíve odvodňovaciemu systému striech, na životnosti nepridá. Škodlivo však na ne pôsobí aj svojim zložením agresívny vtáčí trus. Pred týmto vplyvom prírody sa dá brániť montážou špeciálnych zábran proti sadaniu vtákov na strechu.

Zdroj obrázkov: www.vsetkoprestrechu.sk

1 komentár
  1. Plech na strechy hovorí

    Plech na strechy je skvelou volbou.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.