Čoskoro budú všetky nové budovy postavené tak, aby boli čo najmenej závislé od dodávok energie. Ak sa chystáte postaviť si vlastný domov, nezabudnite, že aj projekty rodinných domov by mali mať energetický certifikát. Na čo sa pri stavbe zamerať, aby bol váš domov postavený v normách nízkoenergetickej výstavby?
Projekty rodinných domov musia byť kvalitné
Nízkoenergetické domy fungujú na princípe, že ak z domu neunikne žiadne teplo, nemusíte ho ani dopĺňať, prípadne len minimálne. Ak chcete mať dom, ktorý nepotrebuje veľký prísun energie z externých zdrojov, mali by ste sa nad ním zamyslieť komplexne. Do úvahy by ste okrem zateplenia či slnečných kolektorov na streche mali vziať aj iné faktory.
Napríklad výber pozemku, orientáciu domu z hľadiska svetových strán či vhodné stavebné materiály. Projekty rodinných domov by mali byť vypracované odborne a v neposlednom rade treba dbať aj na kvalitnú realizáciu.
Plánujte
Dôkladné plánovanie je alfou a omegou stavby domu. Ak totiž budete v priebehu stavby niečo meniť či pridávať, zbytočne sa celá stavba predraží a skomplikuje. Zároveň bude realizácia trvať o čosi dlhšie a tiež sa môže znížiť cielený efekt. Ak sa projekty rodinných domov vopred dobre naplánujú, mali by všetky energeticky efektívne prvky spolu bezproblémovo fungovať.
Zabudnite na komplikované tvary
Aj tvar vášho budúceho domu je z hľadiska energetickej náročnosti dôležitý. Pasívne domy zvyknú byť veľmi jednoduché bez zbytočných výklenkov a zalomení. V podstate ide o to, že čím je tvar domu komplikovanejší, tým je aj ochladzovaná plocha väčšia. Keďže to spôsobí vyššiu spotrebu na vykurovanie, energetický certifikát získate oveľa ťažšie. Faktor tvaru domu sa teda neoplatí podceňovať.
Foto: Bigstockphoto