Sklenené zábradlie – sklo, o ktoré sa môžete oprieť

0 301

Sklenené zábradlie patrí k zaujímavým stavebným konštrukciám, ktoré spríjemnia každý interiér. Takéto zábradlie priestor zväčšuje a dodáva mu elegantný vzhľad. Aby interiér skrášľovalo a zároveň bolo bezpečné, malo by spĺňať isté požiadavky.

Bezpečnosť na prvom mieste

O zábradlie by sme sa nemali báť oprieť, preto sa veľký dôraz kladie práve na jeho bezpečnosť. Podľa základnej definície je zábradlie trvalou stavebnou konštrukciou určenou na ochranu osôb pred neúmyselným pádom z voľného okraja. Použité sklo na výplň teda pochopiteľne musí vykazovať dostatočnú odolnosť, stabilitu a bezpečnosť. Až vtedy sa môže sklenené zábradlie kvalifikovať ako bezpečné. Spôsoby testovania a druhy kvalifikácie bezpečnosti zábradlia sú definované v norme STN 743305.

Sklenené zábradlie ako okrasa

Sklo sa v interiéroch využíva najmä kvôli svojim jedinečným materiálovým a estetickým vlastnostiam. Pri zabezpečovaní si skleneného zábradlia si môžete vybrať rozmer, tvar, farbu či motív podľa vašich požiadaviek. Aby sklo vyzeralo dobre a zároveň bolo dostatočne odolné, používajú sa pri jeho výrobe rôzne technológie, ktorými sa základné sklo zušľachťuje.

Údržba a výmena

Pri návrhu a výbere skla na zábradlie je potrebné uvedomiť si, že ho treba čistiť a v prípade potreby vymeniť. Vyhnete sa tak budúcim problémom a zbytočnému vyhadzovaniu peňazí. Tiež je potrebné dodržiavať požiadavky výrobcov na údržbu skleneného zábradlia. Ak ich zanedbáte, môže dôjsť k trvalému poškodeniu zasklenia.

Spôsob uloženia

Spôsob a kvalita uloženia skla patrí k dôležitým faktorom, ktoré ovplyvňujú jeho odolnosť voči záťaži a poveternostným vplyvom. Každá jedna tabuľa musí byť dostatočne oddelená od svojej nosnej konštrukcie pomocou nosnej dištančnej podložky.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.