4 vlastnosti, ktoré vám pomôžu s výberom správnej maliarskej farby

0 308

Leto bude čoskoro v plnom prúde a vy si tak môžete premyslieť renováciu interiérového a exteriérového náteru. Akútna potreba zmeny farebného odtieňa vás núti vyberať správne materiály, lenže ako na to? Ako správne vybrať maliarsku farbu a naplánovať si celý postup maľovania stien?

Najskôr by ste si mali premyslieť základné veci, ktoré budú predmetom tejto činnosti. Medzi ne patrí predovšetkým:

  • veľkosť priestoru
  • povrch
  • spôsob prevedenia

Okrem týchto spomínaných prác by ste si mali uvedomiť, že každý jeden náter je ovplyvnený aj konkrétnou farbou, z ktorých každá sa môže vyznačovať inými vlastnosťami. Vo veľkej miere to závisí aj jednotlivých výrobcov, vďaka ktorým máme tak na výber zo širokého spektra. Pri najbližšej voľbe maliarskej farby nezabudnite na tieto vlastnosti.

Krycia schopnosť farby

Je vlastnosťou, ktorá by mala účinne bojovať s prekrytím jednotlivých škvŕn a starých náterov. Niektoré farby majú túto schopnosť na vyššej úrovni, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadľuje na počte jednotlivých náterov. Tieto veci sú vždy uvedené na obale, tiež je to dané značkou a samozrejme aj mierou riedenia konkrétnej farby. Čím viac ju zriedite, tým bude krycia schopnosť vašej farby nižšia a naopak.

Stupeň lesku

Medzi tieto aspekty zaradíme celkový dojem, ktorý po uschnutí farby budeme mať. Inak povedané, bude to stupeň lesku farby. Dnes je trend v tejto oblasti naozaj rôzny a povrch, ktorý si mnohí majitelia domov a bytov na svoje steny nanášajú je naozaj pestrý a farebný. Nehovoriac o jeho štruktúre. Základom však ostáva, že čím menej bude výsledná vrstva náteru lesklá, tým viac sa skryjú prípadne nedostatky z maľovania. Teda na matných farbách je pozorovanie chýb menej pravdepodobné.

Odolnosť proti oteru

Je veľmi dôležitá vlastnosť, ktorá sa však v dnešných časoch stále zlepšuje. Je to priľnavosť farby ku konkrétnemu povrchu. Ak je jej intenzita malá, farba sa zle nanáša a pri otere už o hotový náter sa stráca, alebo zanecháva stopy. V tomto smere by sme mohli spomenúť aj špeciálne umývateľné farby, z ktorých budeme môcť bez väčších problémov odstrániť prípadné nečistoty.

Paropriepustnosť

Je nemenej dôležitá vlastnosť farby, ktorá v mnohých prípadoch bojuje so vznikom plesne v interiéri. Výsledok tohto boja závisí od kvalitného výberu, ktorý je dôležité odkonzultovať aj s odborníkom, na ktorého môžete nechať celý tento proces. Musíte si na to však vyčleniť určité financie.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.