Septiky – dvojkomorové žumpy pre tých, ktorí nemajú kanalizačnú prípojku

0 303

Kanalizácia je pre mnohé rodiny samozrejmosťou, no žiaľ vo viacerých regiónoch na Slovensku, v mestách, či v dedinách stále nie je zavedená kanalizačná prípojka. Rodiny sú tak odkázané sami na seba. Musia si tak sami zabezpečiť vlastnú žumpu.

Ak staviate dom v oblasti, kde stále nie je kanalizácia, odporúčame vám kúpiť si septik.

Základná charakteristika

Septiky sú pre mnohých známe ako dvojkomorové žumpy. Jedná sa o nádrže, ktoré v rámci svojej konštrukcie prečisťujú odpadové vody a tým v podstate chránia aj životné prostredie. Okrem ochrany životného prostredia šetria aj vaše peňaženky. Nie je potrebné tak často volať auto, ktoré zabezpečuje vývoz fekálií.

Na dne prvej komory sa usadzuje kal a na povrchu sa nachádza tekutá zložka odpadovej vody. Na dne druhej komory ale už nájdete jemnejšie čiastočky a na povrchu sa nachádza odpadová voda, ktorá bola zbavená veľkej časti kalu a pevných častíc. Je to v podstate bezúdržbová čistička a môže byť aj na vašom pozemku. Nové septiky kúpite aj od slovenských predajcov.

Dovoz a príslušenstvo

Ak si objednáte septik, odporúčame vám vždy uprednostňovať firmu, ktorá pôsobí vo vašom okolí. Môžete si objednať septik aj od firmy zo vzdialenejších miest, ale musíte počítať s tým, že si za dovoz zaplatíte viac peňazí.

Ak ste z okolia Žiliny, vyberte si betónové žumpy zo Žiliny. Dovoz vám zabezpečí samotná firma, ktorá predáva septiky. K septikom si ale budete môcť doobjednať aj príslušenstvo, ktoré nie je v cene. Môžete si objednať liatinový poklop, betónový komín, prejazdovú dosku alebo aj merač hladiny kvapaliny.

Viaceré firmy ale budú vyžadovať, aby ste mali vopred pripravenú jamu, do ktorej vám následne vložia nový septik. Vždy sa informujte, čo je potrebné pripraviť ešte predtým, ako vám nový septik dovezú. Dostatočne hlboká a široká jama býva väčšinou samozrejmosť.

Zdroj obrázka:

Autor: Maksim Safaniuk / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.