Praktické tipy, ako si vytvoriť okrasnú záhradu s oddychovou zónou

0 1 456

Vysoké letné teploty nás ťahajú von a preto s prichádzajúcimi letnými prázdninami začíname podnikať aktivity prevažne vonku na záhrade.

Ak bývate v rodinnom dome, máte veľký pozemok, ale chýba vám v ňom okrasná záhrada, máme pre vás praktické typy, ako si vytvoriť okrasnú záhradu s oddychovou zónou.

Živý plot ako pomyselná hranica

Ak si chcete vytvoriť okrasnú záhradu s oddychovou zónou a máte na záhrade aj úžitkovú časť, odporúčame vám vytvoriť si okrasnú záhradu s oddychovou zónou v blízkosti tej úžitkovej, ale s tým, že tieto dve časti záhrady od seba oddelíte živým plotom. Práve živý plot bude tzv. pomyselná hranica medzi úžitkovou a okrasnou záhradou.

Ak chceme relaxovať na záhrade, potrebujeme si vytvoriť tzv. oázu pokoja a nie sa dívať sa záhradnú techniku, záhradné pomôcky.

Vytvorte si živý plot. Čo k tomu budete potrebovať? Buď si vytvoríte kovovú konštrukciu, kúpite pletivo, alebo si vyberiete rastlinky, ktoré nepotrebujú žiadnu oporu. Oporu potrebuje najmä najznámejší brečtan. Ak ale chcete živý plot bez opory, odporúčame hlavne červienku (fotínie), bršlen, krušpán, cyprusy, ale aj klasické tuje. Zo všetkých týchto rastlín si môžete tvarovať živý plot.

Záhradné jazierko

Ak máte dostatočne veľkú záhradu, skúste si na záhradke vytvoriť pekné záhradné jazierko. Odporúčame použiť aj výkonné čerpadlo do jazierka. Čerpadlo do jazierka je dôležitou súčasťou každého jazierka. Zabezpečuje obeh vody cez filter, čím bráni znečisteniu jazierka a jeho degradácii nebezpečnými mikroorganizmami a zelenými riasami.

Do jazierka odporúčame dávať obľúbené koi kapre. Nezabúdajte ale aj na kúpu kvalitného krmiva pre koi kaprov. Oceníte najmä plávajúce krmivo pre koi kapre. Dôležité je ale vyberať krmivo aj podľa ročného obdobia. Koi kapre sú vyšľachtené z divokej formy kapra. Tieto kapry sú štíhlejšie a dlhšie ako klasické kapry.

Drevený nábytok

Ak si chcete vytvoriť okrasnú záhradu s oddychovou zónou, odporúčame okrem vytvorenia záhradného jazierka a živého plotu kúpiť si na záhradu pevný drevený nábytok – drevenú záhradnú lavicu a drevený záhradný stôl. Ako tienenie oceníte praktické slnečné plachty.

V okrasnej záhrade by vám nemal okrem tují, cypruštekov, krušpánu chýbať aj kanadský javor.

Zdroj obrázka:

Autor: WhiteYura / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.