Odborník radí: Chyby pri výbere nevhodného materiálu na garáž vás môžu stáť čas a peniaze

0 5 632

Možností, ako a z akého materiálu si doma postaviť novú garáž, je viacero. Ktoré atribúty sú však tie najdôležitejšie pri zvažovaní najvýhodnejších riešení?

Spolu s odborníkom na danú problematiku sme zosumarizovali všetky nevyhnutné informácie pre tých, ktorí chcú mať novú garáž za rozumnú cenu, slúžiacu celé desaťročia bez akýchkoľvek problémov.

1. Je lepšia drevená, tehlová alebo montovaná garáž?

2. Oplatí sa viac stavať garáž svojpomocne alebo si na to najať firmu?

3. Aké konkrétne riziká hrozia pri nerozvážnom prístupe k výstavbe novej garáže?

Drevo je síce útulné, no potrebuje najviac opatery

Drevo ako stavebný materiál na garáž je síce hrejivé, respektíve charakteristické na pohľad, no problematické na údržbu. „Drevená garáž si vyžaduje neustálu údržbu, keďže drevo je prírodný materiál, ktorý stále pracuje. Drevo vystavené celoročným poveternostným podmienkam schne, praská, stráca pružnosť, farebnosť i odolnosť,“ objasňuje Tomáš Steinhubl, montážnik z Gardeon. Okrem toho, že drevený materiál treba pravidelne nanovo natierať ochrannými nátermi či obnovovať jeho farebný povrch, netreba zabúdať ani na horľavosť tohto materiálu. Tá je násobne vyššia ako pri pevných stavebných materiáloch, keďže drevo ani pri tej najsilnejšej impregnácii ohňu nevzdoruje úplne, iba mu určitý čas odoláva. Nevýhodou dreva sú taktiež škodcovia, ktorí sa v ňom po čase „zabývajú“ a môžu ho celkom zničiť. Drevená garáž zároveň nedokáže regulovať teplotu vo vnútri. V praxi to znamená, že v letných mesiacoch je vnútri horúco a v zime zase chladno. V neposlednom rade treba dodať, že takáto garáž je v porovnaní s ostatnými materiálmi podstatne drahšia, keďže masív si drží svoju cenu.

Garáž
Garáž

Murivo síce vydrží, no zaberie zbytočne veľa miesta

Na jednej strane je murovaná garáž akousi zárukou trvácnosti, no už pri výbere tohto materiálu je na začiatku výstavby kľúčovým problémom samotná realizácia stavby. Tá v sebe nesie mokré a suché procesy, keďže sa pracuje s betónom, maltou a pod. Inými slovami, výstavba tehlovej garáže zaberie týždne, niekedy i mesiace, počas ktorých bude mať jej majiteľ značne znepríjemnené užívanie vlastného pozemku. Treba sa pripraviť na stavebný hluk, neporiadok a zničenie okolitej záhradnej plochy. Navyše, ani po prekonaní týchto nepríjemností majiteľ nemá záruku, že sa o svoju novú garáž viac nemusí starať. „Tehla je najkvalitnejšia, no i najdrahšia. Ľudia preto siahajú po iných alternatívach, ako je pórobetón, no ten v sebe skrýva mnoho rizík. Nie je taký pevný, a preto pri nesprávne postavených murovaných stavbách vzniká riziko zlého prúdenia vzduchu, čo má za následok vlhkosť a vznik plesní v takejto garáži,“ upozorňuje montážnik. Tehla je k tomu hrubý materiál, na ktorý sa musia nanášať ďalšie vrstvy, ako je zateplenie či omietka. To všetko spoločne citeľne uberá z rozmerov postaveného interiéru. Inak povedané, aj keď bude mať garáž 5 x 5 metra, v skutočnosti treba z každej strany odrátať takmer pol metra, ktorý predstavuje samotná tehla a jej vrstvy.

Montovaná garáž v sebe spája všetko nevyhnutné – trvácnosť, odolnosť i praktickosť

Ešte vždy medzi ľuďmi panujú predsudky, ak sa zo stavebných materiálov spomenie plech. Treba však zabudnúť na staré hrdzavé plechové búdky, ktoré sme vídali pred desiatkami rokov. Súčasný stavebný trh pracuje s masívnym kovom, ktorý je odolný voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. „Montované oceľové garáže sú vyrobené z certifikovaných materiálov, a to najmodernejšími technológiami. Nemajú nič spoločné s niekdajšími plechovými búdkami, pretože tieto oceľové profily sú dostatočne stabilné, nedeformujú sa a odolávajú všetkým nástrahám, ako je pleseň, počasie i oheň,“ približuje Tomáš Steinhubl, montážnik z Gardeon. Ide teda o materiál, ktorý vydrží desaťročia, pričom si nevyžaduje žiadnu údržbu. Jeho externý povrch je k tomu pokrytý dizajnovou omietkou, vďaka čomu je takáto kovová stavba na nerozoznanie od murovanej. Odborník taktiež odporúča zateplenie montovanej oceľovej garáže, čím sa docieli udržanie tepla v jej vnútri počas zimy a, naopak, zamedzí sa prehrievanie interiéru počas leta.

Montovaná oceľová garáž má tenké steny, takže neubúda z jej úžitkovej plochy. „Za najväčšiu doménu garáže zo špeciálnej ocele možno považovať rýchlosť jej výstavby. Klient si garáž vyberie a objedná cez internet na mieru. Tá sa zadá do výroby a následne ju pracovníci osadia na mieste v priebehu niekoľkých hodín počas jediného dňa,“ dodáva montážnik.Proces stavby je navyše suchý, takže sa eliminujú všetky nepríjemnosti spojené s klasickou výstavbou, ako je hlučnosť, prašnosť, zničenie priľahlej záhradky a podobne. Za obzvlášť zásadný fakt možno považovať, že pri montovaných garážach je cena nemenná od momentu, ako sa zadá objednávka, až po dokončenie stavby.

Garáž
Garáž

A čo vzhľad?

Za samostatnú úvahu stojí aj vzhľad, aký budúca garáž nadobudne. Zatiaľ čo drevo stelesňuje usadlejší či vyložene vidiecky dizajn, tehla je pomerne fádna. Ak chce totiž majiteľ tehlovú garáž v modernom prevedení, takáto stavba si bude vyžadovať značné výdavky navyše, spojené práve s dizajnovým riešením architekta. Oceľová garáž je pritom nadčasová. Jej prevedenie je dizajnérsky čisté, svieže, moderné a zároveň variabilné. Záleží len na požiadavkách jej budúceho užívateľa.

Čas sú peniaze…

To, akú garáž si človek vyberie, je vo finále iba na ňom samotnom. Nikto nechce, aby ho stavba vytúženej garáže stála veľa peňazí, aby ju na vlastnom pozemku musel znášať dlhé týždne a už vonkoncom, aby s ňou mal zakrátko po dokončení starosti pre náročnú údržbu. Obzvlášť v tomto prípade platí, že čas sú peniaze. V konečnom dôsledku treba voliť ten materiál, ktorého cena je pevne daná od začiatku a ktorý bude slúžiť bez údržby desaťročia.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.