Pozadie výroby sedačiek

0 352

Je jedno či sa práve chystáte založiť si vlastnú dielňu, alebo plánujete svoju sedačku zveriť do rúk dobrého čalúnnika.  V každom prípade je niekedy dobré si uvedomiť, ako dôležitý je samotný proces výroby pohovky a čo všetko naň takýto človek potrebuje.

V prvom rade sa musí remeselník uistiť v svojich predstavách. Čo má v pláne konkrétne vyrábať a na aký typ spotrebiteľov sa chce svojou činnosťou obrátiť. Pretože toto remeslo má svoje čaro už od dávnych čias a je naozaj veľmi pestré tak na históriu, ako aj na špecializáciu.

Základné vybavenie

Je jedno o aký typ výroby vo svojej podstate pôjde. Nech je to samotná oprava čalúneného nábytku, reštaurovanie starožitných kusov, výroba najmodernejších sedacích súprav, alebo sa bude špecializovať aj na úpravy niektorých domových častí, ako je napríklad čalúnenie dverí. Vždy si musí zaobstarať najdôležitejšie, a to je dielňa so základným vybavením. Asi najhlavnejšie je mať v nej dostatočne veľký pracovný stôl, ktorého plocha by mala byť podstatne väčšia, pretože aj naň sa bude pokladať nejedna sedačka, ak nie aj dve naraz.

Rohová sedačka
Rohová sedačka

Iná dôležitá súčasť čalúnnického výstroja by mala byť výplň, teda materiál, ktorý sa bude poťahovať konkrétnou tkaninou. Dnes sa najčastejšie na tieto účely používa molitan, ktorý je ale potrebné občas správne rozdeliť. Na to poslúžia jemné pílky na molitan.

Tenšie poťahové kusy, ako je koža, textil, alebo PVC materiál, sa zvyknú deliť nožnicami a ostrým nožom.  Okrem toho tvorí súčasť čalúnnickej dielne niekoľko drobných prvkov, ktorými sú klince, nastreľovacia pištoľ, lepidlo a mnohé iné. Tieto predmety môžu pri používaní spôsobiť nemalé zranenia, preto by sa malo stať BOZP hlavnou a ďalšou súčasťou na takomto pracovisku.

Ľudský faktor

V súvislosti s tým si každý majiteľ dielne musí vybrať kvalifikovaných zamestnancov a dobre premyslieť, ktoré úlohy komu zverí. Výroba náročnej rohovej sedačky nemusí byť vždy pre každého bezproblémová. Ak sa spoľahnete aj na praktické skúsenosti vašich uchádzačov, vyhnete sa tým do budúcna mnohým problémom. Možno ani absolvent tohto odboru nemusí byť zlou voľbou. Veď aj menšie pracovné skúsenosti sú koniec koncov výhodou, pretože takýto človek nie je ovplyvnený prípadnými nárokmi z iného pracovného miesta.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.