Poťahové materiály sedačiek – máte svojho favorita?

0 342

Sedačka nepatrí medzi veci, na ktorých by sa oplatilo šetriť. Našťastie, dnes sa už okrem masovo vyrábaných kúskov dá za skvelú cenu objednať a kúpiť aj ručne vyrábaná sedačka, ušitá doslova na mieru zákazníkovi. Ten rozhodne o jej tvare, veľkosti a samozrejme tiež poťahu. A práve o poťahových materiáloch je tento článok.

Koženka

Sedačky z koženky nájdete v rôznych farebných odtieňoch, potlačiach aj lesku. Od kože ju často na prvý pohľad nerozozná ani odborník. A keby len na prvý pohľad! Dokonca aj na druhý dotyk, najmä sedačky z brúsenej koženky. Dizajnovo je teda s kožou porovnateľná, vlastnosťami sa ale môže líšiť. Koženka je nepriedušná, menej odolná voči oderom a sedenie na nej je pocitovo akoby „tvrdšie“.

Kožená sedačka na mieru
Kožená sedačka na mieru

Koža

Je prírodným materiálom, ktorý sa stále teší veľkej obľube o užívateľov. Ak hovoríme o koži, tak máme na mysli vo väčšine prípadov hovädziu useň, aktuálne najčastejšie používaný materiál. Tá sa podľa kvality delí na viacero variant, z ktorých najpoužívanejšou je tzv. korigovaná koža. Tá je vybavená ochrannou povrchovou úpravou, preto sa ľahko udržiava, je farebne stála a odolná voči oderom. Naopak, s minimálnou povrchovou úpravou treba rátať pri anilínovej koženej usni. Na druhej strane, ten pocit jemnosti, mäkkosti a tepla za to stojí. Kompromisom medzi oboma variantami sú potom pohovky v semi-anilínovej úprave.

Látka

Sedačky potiahnuté látkou nie sú vonkoncom druhoradé. Podobne ako v ostatných prípadoch, aj tu o cene rozhoduje predovšetkým kvalita prevedenia a samotnej látky. Môže sa pokojne stať, že látková sedačka bude drahšia ako kožená. Tak či onak, cena látkových sedačiek je, čo sa týka pomeru „cena-výkon“, vo všeobecnosti priaznivá. Plusom sú aj široké dizajnové možnosti a dobrý komfort pri sedení. Veľmi moderné sú napríklad moderné sedačky v štýle patchwork, ponúkajúce jedinečnosť v každom kuse.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.