Poctivý či nepoctivý predajca s čerpadlami? Tieto tipy vám napovedia, s kým jednáte

0 407

Poctivý predajca so širokou ponukou umožňujúcou odporúčanie vhodného typu tepelného čerpadla je pre klienta doslova výhrou! V opačnom prípade, t. j. konzultáciách o kúpe tepelného čerpadla s predajcom s obmedzenou ponukou či predajcom ponúkajúcim nepreverené tepelné čerpadlá, sa klient musí pripraviť na zvýšené riziko nedostatočného výkonu, vysokých nákladov za teplo a pod.


Ako ale odlíšiť „ správneho“ a „nesprávneho“ predajcu? Spôsobov je hneď niekoľko!


V prvom rade, „správny“ predajca tepelných čerpadiel sa veľa pýta a zaujímajú ho veci ako:

 • očakávaná spotreba tepla,
 • požiadavka na ohrev teplej vody,
 • tepelné straty nehnuteľnosti,
 • existencia a veľkosť voľného pozemku v okolí nehnuteľnosti,
 • dispozície nehnuteľnosti (veľkosť a počet miestností).


Ďalej, predajca tepelného čerpadla je schopný vytvoriť presnú cenovú ponuku až potom, čo montážna firma videla váš dom, zmerala si potrebnú dĺžku potrubného vedenia, vyriešila spôsob napojenia na vykurovací systém a rozvody vody. V prípade, že vám predajca zhotoví cenovú ponuku „od stola“, o ktorej tvrdí, že obsahuje všetky dôležité náležitosti, majte sa na pozore!

Aj špičkové tepelné čerpadlo dokáže potrápiť ak…


O vašej spokojnosti s tepelným čerpadlom rozhodne z polovice kvalita samotného čerpadla, z druhej polovice potom kvalita inštalácie. Tá má zásadný vplyv na výkon, hlučnosť aj životnosť tepelného čerpadla. V praxi sa stretnete s týmito možnosťami:

 • Inštaláciu zabezpečujú špecializovaní dodávatelia tepelných čerpadiel, resp. ich tím technikov, ktorý má potrebné skúsenosti a vedomosti, napr. na výpočet tepelných strát nehnuteľnosti, návrhu správnej veľkosti tepelného čerpadla a uvádzaním čerpadiel do prevádzky. Toto by mal byť zákazníkmi preferovaný variant.
 • Inštaláciu vykonáva skúsená kúrenárska firma, ktorá je oprávnená uvádzať tepelné čerpadlá do prevádzky a zabezpečovať pre nich aj servis.
 • Inštaláciu vykonávajú živnostníci z odboru „voda-kúrenie-plyn“, ktorí často nič nepočítajú a inštaláciu navrhujú „od oka“. Títo remeselníci tepelné čerpadlá spravidla neservisujú a nemajú tak vysokú motiváciu na dodanie kvalitnej inštalácie.
 • Inštaláciu vykonáva „chladiarenská“ firma, ktorej zamestnanci nemajú potrebné vedomosti o vykurovacích systémoch a výpočtoch tepelných strát budov.

Pozor na nepravdivé či neoverené údaje o výkone

Pokiaľ ide o samotné tepelné čerpadlo, tu je pre klienta výhodou, pokiaľ bol výrobok ocenený európskou značkou kvality Q. Pri týchto výrobkoch máte istotu, že:

 • Uvádzané informácie o výkone sú pravdivé, t. j. overil ich nezávislý skúšobný ústav.
 • Na tepelné čerpadlo sa vzťahuje plná záruka 2 roky a záruka 10 rokov na dodanie náhradných dielov.
 • Všetky hlavné komponenty tepelného čerpadla boli vyrobené v súlade s národnými predpismi.
 • Tepelné čerpadlo je dodávané s návodom v národnom jazyku.
 • Výrobca alebo dovozca tepelného čerpadla má dostatočne kvalitnú servisnú sieť s reakčnou dobou 24 hodín.


V prípade, že sa vám podarí nájsť predajcu, ktorý spĺňa všetky vyššie uvedené znaky poctivého a skúseného obchodníka s tepelnými čerpadlami, máte vyhrané a nič nebráni tomu, aby vám tepelné čerpadlo robilo dlhé roky radosť bezproblémovou a lacnou prevádzkou.

Zdroj obrázku:
Choun JC / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.