Pergola alebo altánok. Čo si zvoliť do záhrady?

0 938

Záhrady už dávno neslúžia len na pestovanie ovocia a zeleniny. Sú miestom, kde si chceme vychutnať zaslúžený relax a tráviť príjemné chvíle s rodinou, či priateľmi. Túžite si svoju záhradu skrášliť altánkom alebo pergolou, no neviete si vybrať? Prečítajte si, na čo tieto záhradné stavby slúžia. To vám iste pomôže pri výbere!

Ako poslúži v záhrade pergola? 

Ak chcete mať na záhrade vzdušný objekt, ktorý využijete ako ochranu pred slnkom alebo oporu pre popínavé rastliny, zvoľte pergolu. Možnosti výstavby pergol sú rôzne. Kedysi sa pergoly stavali skôr len ako akási obmena plotu a plnili výlučne okrasnú funkciu. Dnes sa možnosti využitia pergol rozšírili. Stavajú sa ako súčasť domu, kedy môžu poslúžiť ako prístrešok pre auto, priestor na stolovanie v záhrade alebo ako súčasť terasy. V takom prípade sú pergoly spravidla kryté. Ako krycí materiál je možné použiť sklo, polykarbonát, ale aj trstinové rohože, či slnečník. 

Ak je hliníková alebo drevená pergola postavená ako samostatný objekt v záhrade, zvyčajne plní okrasnú funkciu. Poslúžiť môže na rozdelenie záhrady do jednotlivých častí. V takom prípade je pergola zvyčajne otvorená, prípadne obrastená popínavými rastlinami. Ak chcete zachovať vidiecky ráz záhrady, určite sa vám bude hodiť drevená pergola. V prípade, že má váš dom a záhrada moderný minimalistický dizajn, vynikajúco k nim doladíte hliníkové pergoly. 

Prečo si vybrať altánok? 

Altánok je, na rozdiel od pergoly, spravidla samostatne stojaca stavba. Je pevne ukotvený v zemi, zakrytý strechou a má polootvorené alebo otvorené steny. Samozrejme, existuje aj možnosť steny altánku vyplniť sklom, či inými materiálmi. V tom prípade altánok poslúži ako plnohodnotný záhradný domček. 

Altánok slúži nielen na skrášlenie záhrady, ale najmä ako miesto, kde si môžete užívať nerušený relax. Situovaný býva väčšinou v odľahlejších častiach záhrad a tak, aby poskytoval výhľad na ostatné dominanty ako studňa, kvetinová výsadba, či jazierko. Ak teda túžite po mieste, ktoré poslúži na rodinné posedenia a ochráni pred nepriazňou počasia, určite si zvoľte altánok. 

Rozhodli ste sa? Stavbu zverte do rúk profesionálom

Samozrejme, ak máte väčší pozemok, nič vám nebráni v tom, aby ste si užívali výhody oboch stavieb. Kým pergola vám môže poslúžiť ako príjemné miesto na nedeľné obedy s rodinou, altánok môžete využívať ako nerušený a tichý kút na relax. Ak ste sa pre jednu (prípadne obe) z týchto záhradných stavieb rozhodli, ich výstavbu nechajte na profesionálov. Budete si tak istí kvalitným prevedením a dokonalým dizajnom záhadnej stavby. Na webe www.gazebo-altánky.sk nájdete rôzne typy pergol a altánkov, ktoré môžu skrášliť vašu záhradu. Stačí si len vybrať! 

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.