Omietky na každú fasádu

0 519

BRATISLAVA / ROVINKA, 23. júl: Fasádne omietky dodávajú exteriérom budov farebnosť a ochranu. Dokážu oživiť vzhľad ulíc, ba aj celých štvrtí. Zároveň rozhodujú o životnosti stavby. Ako sa zorientovať v rozsiahlej ponuke omietok na trhu? Akú omietku kúpiť a aplikovať?

screen-stachema-sk

Najpredávanejšie sú silikónové

Fasádne omietky všeobecne delíme  podľa zloženia na akrylátové, silikónové a silikátové.

Najpredávanejšie sú silikónové omietky, ktoré sa dodávajú namiešané v požadovanom odtieni a v pastovitej forme. Majú výbornú odolnosť voči poveternostným vplyvom a znečisteniu. Sú vysoko vodoodpudivé (hydrofóbne), a preto sa používajú na veľmi exponované miesta ako sú napríklad rušné mestské prostredie a nehnuteľnosti v blízkosti ciest. Silikónové omietky sa vyznačujú  veľmi dobrou priepustnosťou  vodných pár a z toho dôvodu sú najlepšou voľbou pri aplikácii na  zatepľovacie systémy s minerálnymi  alebo aj EPS izolačnými doskami (EPS = expandovaný polystyrén). Sú umývateľné tlakovou vodou (tzv. vapkovanie) sú odolné voči mikrobiálnemu napadnutiu plesňami a riasami. Určitou nevýhodou je ich mierne výšia cena.

Akrylátové omietky sú závislé od disperzie

Populárne sú akrylátové omietky, ktoré sa taktiež na trh a ku klientom dodávajú v pastovitej forme, namiešane v požadovanom odtieni. Ich kvalita je závislá od voľby spojiva (disperzie). Zabezpečujú  veľmi dobrú ochranu fasádnych povrchov a sú umývateľné tlakovou vodou. Pri porovnaní so silikónovou omietkou sa viac špinia, a preto sa odporúčajú do menej znečisteného a prašného prostredia. Ich výhodou je nižšia cena,“ uvádza Martin Procházka, predseda predstavenstva, STACHEMA Bratislava a.s. a dodáva

Renovácia pomocou silikátových omietok

Tretím typom fasádnych omietok sú silikátové omietky, ktoré sa obdobne ako silikónové a akrylátové dodávajú už namiešané a s náležitým farebným odtieňom podľa vzorkovníka. Vyznačujú sa najvyššou mierou priepustnosti vodných pár, a preto sú obzvlášť vhodné na paropriepustné zatepľovacie systémy, najmä pri renovácii fasád  historických budov a pamiatkových objektov. Ich nevýhodou je náročnejšie spracovanie, môžu na povrchu vytvárať fľaky spôsobené rôznou vlhkosťou podkladu. Ich aplikáciu je lepšie prenechať skúseným odborníkom. Silikátové omietky veľmi dobre chránia fasády domov, sú umývateľné tlakovou vodou. V porovnaní so silikónovou omietkou menej odpudzujú vodu.

V portfóliu spoločnosti STACHEMA Bratislava a.s. sú akrylátové omietky predávané pod názvom ECOLOR,  silikónové ako SILCOLOR  a silikátové omietkoviny pod obchodnou značkou COLORSIL.

Viac informácií na stránke výrobcu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.