Ochrana pred požiarom je dôležitá aktívna aj pasívna

0 201

- Advertisement -

Požiar dokáže narobiť obrovské škody na majetku. Či už na súkromnom, alebo firemnom. A samozrejme, je aj život ohrozujúci. To znamená, že čo najviac zabezpečiť každú budovu pred vznikom požiaru je absolútna nutnosť.

Čím skôr sa o požiari dozviete, tým máte väčšie šance

Dobrá ochrana pred požiarmi je dôležitá tak v priemyselných ako aj v obytných objektoch. Samozrejme, riziku vzniku požiaru sa nedá úplne zabrániť. Minimalizovať riziko sa však dá veľmi účinne. Prvoradá a pri boji s ohňom aj veľmi zásadná, je včasná detekcia. Pokiaľ je požiar len v zárodku, dostáva sa pod kontrolu podstatne jednoduchšie ako keď sa už rozšíril.

Ku včasnej detekcii výrazne pomáha elektrická požiarna signalizácia so sústavou detektorov, ktoré zaznamenávajú rôzne podnety, ktoré môžu predznamenávať vznikajúci požiar. Takýmito podnetmi môže byť nielen plameň, ale napríklad aj dym, či teplo.

Zabráňte veľkému rozšíreniu pokiaľ nepríde pomoc

Od detekcie požiaru k príchodu hasičov uplynie nejaký čas, kedy sa požiar môže šíriť. Preto je dobré takémuto šíreniu čo najefektívnejšie brániť. To sa dá aktívne, vhodnými hasiacimi prístrojmi, ktoré by ale mali byť pravidelne kontrolované, aby nedošlo k nečakanému zlyhaniu práve v prípade potreby.

Rovnako tak sa šíreniu požiaru zabraňuje aj pasívne, a to už pri stavbe objektu rôznymi požiarno-deliacimi konštrukciami, protipožiarnymi dverami a podobne. Na takúto pasívnu ochranu proti požiaru treba myslieť aj pri rôznych stavebných úpravách, či rekonštrukciách.

Často sa napríklad narúša práve požiarno-deliaca konštrukcia pri riešení prechodov káblových trás alebo rôznych rúr. Takéto narušenie je však potrebné zabezpečiť spoľahlivými protipožiarnymi upchávkami, ktoré sú certifikované. A samozrejme, montáž by mala byť vykonaná odborne, aby ste na prípadne chyby neprišli až keď bude neskoro.

Zdroj obrázku: Panchenko Vladimir / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.