Peňaženky domácností čaká stret s realitou prechodu Európy k obnoviteľným zdrojom, prudkému zdraženiu sa však dá vyhnúť

0 815

Odklon krajín Európy od fosílnych palív sa už zhmotňuje aj v bežnom živote domácností. Konkrétne v podobe rastúcich cien elektriny, tepla, zvýšeného rizika nedostatočných dodávok paliva potrebného na výrobu energií, obmedzovanie využívania fosílnych palív v novostavbách. S plánovanými odstávkami uhoľných, plynových a jadrových elektrární potom nič nenasvedčuje tomu, že energie by mali v budúcnosti zlacňovať. O vážnosti situácie svedčí aj fakt, že niektoré krajiny Európy už plánujú špeciálnu podporu pre nízkopríjmové obyvateľov tak, aby si v budúcnosti mohli energie vôbec dovoliť.

Domácnosti naprieč Európou, ktoré sa nechcú zmieriť s výrazným navyšovaním účtov za energie, dnes musia riešiť otázku, akým spôsobom si energie zaistiť. V prípade tepla a teplej vody ponúkajú riešenie tepelné čerpadlá, ktorých rozšírenie sa snažia podporiť aj jednotlivé vlády, napr. dotáciami na obstaranie. Tento zdroj tepla spĺňa požiadavky na:

  • Elimináciu dopadu prevádzky na životné prostredie, t. j. jedná sa o čistý zdroj tepla a teplej vody.
  • Ekonomiku prevádzky, kedy aj pred zvýšením cien energií z minulých mesiacov čerpadlá boli najúspornejším zdrojom tepla a teplej vody, pozri tu.
  • Stabilitu prevádzky, kedy tepelné čerpadlá vyrábajú teplo a teplú vodu z geotermálneho tepla či vonkajšieho vzduchu, t. j. zdrojov, ktoré sú dostupné v prakticky neobmedzenom množstve.
  • Jednoduchú inštaláciu, prevádzku a očakávanú životnosť.

Na tepelné čerpadlá spoliehajú dokonca aj celé mestá či regióny v rámci dodávok tepla diaľkovým spôsobom, príkladom sú napr. Mníchov, Viedeň, oblasti okolo Paríža, Toskánsko.

Okrem vyššie uvedeného, ​​domácnosti naprieč Európou oceňujú aj tieto výhody tepelných čerpadiel:

  • Absencia nutnosti skladovať palivo práve s ohľadom na fakt, že geotermálne teplo či vonkajší vzduch si tepelné čerpadlá „odoberajú“ samé zo svojho okolia. Z rovnakého dôvodu, do tepelných čerpadiel nie je nutné prikladať.
  • Nezávislosti na dostupnosti a cene paliva.
  • Možnosti využitia nadbytočnej energie z fotovoltaických zariadení.
  • Možnosť využitia aj ako klimatizácie či ohrevu vodu vo vonkajšom bazéne.
  • Univerzálnosť, kedy tepelné čerpadlá možno použiť aj u veľkých objektov ako sú viacgeneračné rodinné domy, bytové domy, rovnako ako menšie objekty, ako sú chaty či chalupy.

Dopyt po tepelných čerpadlách v Európe rastie už 8 rokov v rade a aj do budúcnosti možno očakávať rastúci záujem z dôvodu postupného obmedzovania využívania kotlov na tuhé palivá či zdražovania energií všeobecne. Začnite sa teda aj vy čo najskôr zaujímať o to, aké úspory a ďalšie výhody vám môžu priniesť tepelné čerpadlá.

Zdroj obrázku: Andrii Yalanskyi / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.