O plávajúcich podlahách

0 277

Plávajúce podlahy predstavujú osvedčený a rokmi preverený typ podlahovej krytiny, ktorá nájde svoje uplatnenie ako v našich príbytkoch, tak aj kancelárskych či komerčných priestoroch. Vďaka moderným technológiám výroby znesú plávajúce podlahy vyššie zaťaženie a častokrát úspešne nahrádzajú dlažbu či parkety. Za plávajúcimi podlahami pritom stojí pomerne dlhá história.

Istá švédska firma ich predstavila už v roku 1977, avšak k ich zásadnejšiemu rozšíreniu došlo až o sedem rokov neskôr, kedy boli uvedené na trh. Od tej dobyO ich popularita rastie a v súčasnosti stále dominujú predaju podlahových krytín. Poďme si v tomto článku načrtnúť, prečo sú plávajúce podlahy stále tak obľúbenou voľbou, s akými druhmi sa môžeme stretnúť a aké sú možnosti pokládky.

Čo sú to plávajúce podlahy?

Výraz „plávajúca podlaha“ označuje skôr štýl pokládky, než konkrétne krytinu. Podlahy tohto typu nie sú pevne spojené s podkladom, na ktorom voľne ležia a tzv. „Plávajú“. Plávajúce podlahy sú zložené z niekoľkých základných vrstiev, spodná izolačná, stredná nosná a vrchná nášľapná. Zásadné je tzv. jadro so špeciálnymi zámkami, ktoré zaisťujú pevné spojenie a umožňujú podlahu opätovne rozobrať.

Je možné povedať, že čím viac vrstiev lamela obsahuje, tým je podlaha pevnejšia, lepšie tlmí krokový hluk a je odolnejšia. Finálne, vrchnú vrstvu, je možné voliť v nespočetnom množstve materiálov, dekorov i farieb. Je tak možné vybrať z ponuky plávajúcich podláh ideálne riešenie pre každý interiér, ktoré bude zodpovedať jeho špecifickým nárokom i rôzne vysokému rozpočtu. Táto skutočnosť robí plávajúce podlahy obľúbeným a viacmenej univerzálnym riešením pre každého.

Druhy plávajúcich podláh

Pri výbere plávajúcich podláh sa môžeme stretnúť s nasledujúcimi druhmi podlahových krytín, ktoré sa do určitej miery podobajú procesom výroby, konštrukciou lamiel a v neposlednom rade plávajúcou pokládkou. Líšia sa však od seba úžitkovými vlastnosťami, kvalitou spracovania a tiež výslednou cenou. Je vždy dôležité venovať výberu vhodnej krytiny dostatok času, aby sme vybrali vhodný výrobok pre konkrétny interiér.

Podlaha nie je len dekor, je nutné brať ohľad na miesto pokládky, jeho zaťaženie, vzdušnú vlhkosť, náročnosť údržby, hlučnosť chôdze a celý rad ďalších aspektov. Nie je nič horšieho, než zvoliť nevyhovujúci druh krytiny a musieť nákup realizovať znova. Je preto vhodné nepostupovať úplne samostatne a využiť služby odborníka, ktorý pomôže s výberom plávajúcej podlahy.

Výhody plávajúcich podláh

Plávajúce podlahy v sebe kombinujú rad výhod. Je možné vyberať z celej rady materiálov, či už prírodných – drevo, korok alebo umelých – laminát alebo vinyl. Nákup je možné realizovať v širokom cenovom rozpätí pre každého, od veľmi lacných laminátových podláh, až po luxusné drevené krytiny. Plávajúce podlahy sú tiež obľúbené pre svoju praktickosť a ľahkú údržbu. K bežnej starostlivosti stačí obyčajný vysávač či mokrá handra. V neposlednom rade je výhoda plávajúcej podlahy jednoduchá a rýchla pokládka, ktorej realizáciu zvládne aj šikovnejší domáci majster. Plávajúca pokládka takisto umožňuje rýchle uvoľnenie lamiel a rozobratie podlahy v prípade poškodenia. Všetko do značnej miery záleží na konkrétnom druhe krytiny a jej kvalite.

Nevýhody plávajúcich podláh

V praxi sa možnosti rozobratia značne líšia, predovšetkým menej kvalitné podlahy možno bez následkov rozložiť len raz, zámky môžu praskať alebo sa uvoľňovať. Medzi ďalšie nevýhody patrí, že niektoré plávajúce podlahy majú vysoké hodnoty krokového hluku a bývajú na dotyk chladné. Pri plávajúcej podlahe si musíme dať pozor na vodu a kvapaliny.

Ak podlaha napučí, môže dôjsť k deformácii lamely a k porušeniu spojov. Spôsob pokládky vyžaduje nutnosť dilatačných škár po okraji miestnosti a taktiež inštaláciu kvalitnej podkladovej vrstvy a izolácie pre zníženie hodnoty krokového hluku. Plávajúca pokládka tiež horšie vedie teplo v prípade podlahového vykurovania. Opäť všetko záleží na konkrétnom druhe krytiny a jej kvalite spracovania.

Možnosti pokládky

Jednotlivé lamely sa po položení na špeciálne podložky a izolácie spájajú lepením alebo do seba zapadnú zámkovým systémom typu „pero-drážka“. Druhý spôsob pokládky v drvivej väčšine prevláda, pretože tzv. suchá inštalácia umožňuje rýchlu pokládku a jednoduchú demontáž. Ide tiež o ideálne riešenie do prenajatých bytov a domov, kde je možné pri odchode doslova vziať podlahu so sebou.

Pre lepšiu predstavu, ako pokládka plávajúcej podlahy vyzerá, prikladáme praktický video-návod. Opäť platí, že ak si nie ste pokládkou Vami vybranej krytiny istí, využite služby odborníkov. Títo majú skúsenosti s inštaláciou rôznych druhov krytín a dokážu spoľahlivo odhadnúť, ktorý druh izolačnej či spodnej vrstvy je vhodné použiť pre konkrétny druh krytiny.

Záverom

Plávajúce podlahy sú ponúkané v obrovskej šírke cenových relácií i dekorov, takže si môže vybrať skutočne každý. Aj vďaka tomu ovládli v posledných rokoch slovenské interiéry. Používa sa laminát, korok, vinyl, drevená dyha a dokonca aj masívne drevo. Najčastejšou voľbou zákazníkov sú laminátové plávajúce podlahy, drevené plávajúce podlahy či vinylové plávajúce podlahy.

Nezabúdajte, že ak vyberáme plávajúcu podlahu, nestačí hodnotiť len vzhľad. Dôležité sú tiež mechanické, izolačné vlastnosti a takisto vhodná záťažová trieda. Samostatnou kapitolou je pokládka, pretože aj kvalitná podlaha môže byť znehodnotená zlou inštaláciou. Podlaha nie je krátkodobou investíciou, preto je vhodné jej výber starostlivo zvážiť a konzultovať svoje zámery s odborníkom.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.