Nezaujímate sa o kvalitu vašej vody? Robíte chybu

0 266

Či už ste napojený na mestskú pitnú vodu, alebo máte vlastnú studňu, vždy by ste si mali dať záležať na tom, čo pijete. Poznáte to známe príslovie, že ste to, čo jete? Platí to aj v miernej úprave – ste to, čo pijete. A keď pijete kontaminovaná vodu, ste nezdravý. Preto je dôležité, aby ste venovali zvýšenú pozornosť jej kvalite. Jasné, keď ste napojený na mestský zdroj, bude náročnejšie sa starať o jej kvalitu, no existuje hneď niekoľko zariadení, ktoré vám ju pomôžu zlepšiť. Ktoré to sú?

Používajte vodné filtre

Používať vodný filter sa vám oplatí v oboch prípadoch – či máte vlastný zdroj, alebo nie – pomôže vám odstrániť fyzické nečistoty z vody. Najčastejšie to býva jemný piesok, íl, hlina či iné nerozpustné látky. Vložky filtrov majú rôzne hustoty, no tie najúčinnejšie dokážu zachytiť nečistoty už od veľkosti 1 mikrón. Dôležité je však filter pravidelne meniť, pretože nečistoty uchováva v sebe a tie sa po čase začnú rozkladať, prípadne, keď je filter plný, začnú sa vyplavovať aj do prefiltrovanej vody.

Pri vode zo studne buďte opatrný

Vaša vlastná studňa je pomerne dosť náchylná na to, aby sa do nej dostali nečistoty, rôzne baktérie, víry či chemické nečistoty. Aj preto je úprava vody zo studne povinnosťou. Dávajte ju pravidelne na rozbor, ktorý odhalí všetky nežiaduce prvky. Ideálne je, keď máte v studni nainštalovanú UV lampu, nie preto, aby ste tam mohli robiť diskotéku, ale aby zabíjala baktérie. Okrem toho je čoraz viac obľúbená reverzná osmóza, čo je čistenie vody bez použitia akejkoľvek chémie.

Tvrdá voda je zlá

Tvrdá voda je vtedy, keď obsahuje viac horčíka a vápnika, teda prvky, ktoré sa postarajú o to, aby vaše elektrospotrebiče, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou, mali na sebe tvrdý biely povlak, ktorý skracuje ich životnosť. Okrem toho sprchovanie sa v takejto vode vysušuje vašu pokožku a môže zhoršiť niektoré vaše choroby – lupienku, ekzémy či astmu. Aj preto sa odporúča používať zmäkčovač vody, ktorý odstráni z vody nadbytočný horčík a vápnik, takže voda je oveľa mäkšia a zdravšie aj pre vás a vašu práčku.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.