Kde môžete študovať odbory o stavebníctve a architektúre

0 301

Stavebníctvo je veľmi zaujímavý študijný odbor, spolu s architektúrou vytvárajú nádherné stavby. V novinách si denne prečítate články o novo postavených mrakodrapoch ohromujúcich výškou a architektonickým prevedením. Kto z nás by v kútiku duše nechcel mať na tom podiel, zapísať sa natrvalo spolupodieľaním sa na impozantnej stavbe. Dosiahnuť sa to dá cieľavedomým štúdium na slovenských a českých univerzitách.

Slovenské vysoké školy

Obory v oblasti stavebníctva môžete študovať najmä v troch mestách v Bratislave,  Košiciach a v Žiline. Nie na všetkých školách v spomínaných mestách sa učia všetkých rôzne oblasti zo stavebnej profesie. Preto študent zo Žiliny môže isť na vysokú školu do Bratislavy, pretože ponúkané obory v domovskom meste mu nevyhovujú. Štúdium stavebných vecí a architektúry je podobné vysokoškoláci musia napísať diplomovú prácu a počas štúdia veľa projektov a rôznych vypracovaní. Keby ste to časovo nestíhali podklady pre diplomové práce na zakázku sa niekedy hodia.

Najviac odborov je zastúpených v našom hlavnom meste. Technická univerzita má hneď dve špecializované fakulty – stavebnú a fakultu architektúry. Obe ponúkajú príležitosť až trojstupňového vzdelávania – dosiahnuť doktorandské štúdium . Na Stavebnej fakulte nájdete  na prvom stupni študijné zamerania:

 • geodézia a kartografia
 • inžinierske konštrukcie a dopravné stavby
 • matematicko-počítačové modelovanie
 • podzemné stavby a architektúra
 • stavby na tvorbu a ochranu prostredia
 • stavebné inžinierstvo
 • technológie a manažérstvo stavieb
 • vodné stavby a vodné hospodárstvo

V druhom stupni sa dá študovať priamo nadväzujúce alebo príbuzne zamerania.

Na Fakulte architektúry môžete študovať:

 • architektúra a urbanizmus
 • dizajn výrobkov
 • krajinná architektúra a krajinné plánovanie

Zaujímavých možností je veľa, treba sa len rozhodnúť, čo bude pre vás najlepšie.

V Košiciach má samostatnú stavebnú fakultu Technická univerzita v Košiciach. Študijné programy pre 1. stupeň majú celkovo päť. Stačí s len z nich vybrať pre vás ten naj. Stavebná fakulta Žilinskej univerzity v Žiline má štyri odbory v bakalárskom štúdiu. Je už len na vás ako sa rozhodnete. Či preváži blízkosť univerzity, študijné programe, referencie z internetu, od známych či iné. Vo všetkých spomínaných školách sa dá dosiahnuť doktorandský titul, ďalej sa  vzdelávať a stať sa napríklad profesorom.

České vysoké školy

Veľa žiakov uvažuje o štúdiu v Českej republike. Kvalita  známych českých univerzít a vysokých škôl je všeobecne vyššia ako na Slovensku. Jazyková bariéra takmer neexistuje a pri najhoršom sa dá korektúra psaní bakalářských prací obstarať. Existuje predpoklad, že skúsenosti s veľkými a technický náročnými stavebnými projektmi sú rozsiahlejšie. Napríklad v Prahe je postavene metro. Určité lepšie znalosti, poznatky o takomto druhu stavby (realizácií stavby) sú predpokladané. Napríklad aj česká “disertační práce”, ktorú budete písať môže byť náročnejšia ale i kvalitnejšia. Najviac stavebných zameraní nájdete na České vysoké učení technické v Praze. V ostatných mestách ku príkladu Vysoké učení technické v Brně a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava sa vyučuje mimo základov stavebníctva aj špecializované odbory zamerané na konkrétnu problematiku. Možností je veľa, kto má záujem vyhľadá si správny odbor.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.