Nádherné textílie ako atribút moderného interiéru a osobného štýlu

0 724

Ak patríte k pravidelným zákazníkom a odberateľom metrového textilu, zrejme ste šikovní ľudia, ktorí dokážu kus látky pretvoriť na niečo užitočné a štýlové. Začiatočníkom, ale aj tým skúsenejším sa môže hodiť základný prehľad textílií – dekoračných látok, teplákoviny aj bavlnenej tkaniny, pretože len tak dokážete obliecť svoj domov a seba do správneho šatu.

Kvalitná látka dokáže niekedy doslova zázraky, lebo jej špecifická textúra, vzor a hustota môžu zmeniť váš a vzhľad vášho interiéru na nepoznanie. K úplnej a stopercentnej dokonalosti je ale potrebné pochopiť rozmanitosť ľahkých textílií a ich vlastností, ktoré sa zohľadňujú v závislosti od  zvoleného štýlu, tvaru a účelu budúceho oblečenia alebo dekorovania interiéru. K tým najbežnejším na tieto účely sa vám určite hodia:

Dekoračné látky

Z dekoračných látok sa dá vyrobiť všeličo, ale často sú to najmä stále moderné závesy, záclony, obrusy alebo obliečky na vankúše. Keďže ide o dekorácie interiérových priestorov, podstatný je vzor a farba, ale dbať treba aj na materiál. Všetky tieto veci predsa lahodia nášmu oku, ktoré je niekedy dosť náročné.

  • Režná bavlna – je ideálna na závesy, vankúše a iné bytové dekorácie. Treba ale rátať s tým, že sa zráža a prať sa môže pri 40 °C. 
  • Popelín – hustá bavlnená tkanina, je vhodná na obrusy, ale aj iné dekorácie. Z popelínu sa však ľahko odstraňujú nečistoty, okrem toho je vzdušná, pevná, savá a vhodná aj ako látka na oblečenie. To znemená, že s ňou nebudete mať žiadne starosti.
  • Bavlnené plátno – je veľmi univerzálne, a tak si z neho môžete ušiť obliečky, obrusy aj závesy. 100 % bavlnené plátno je vzdušné, savé, pevné a príjemné na dotyk, ale pomerne krčivé. Z bavlny sa dá ušiť aj príjemné oblečenie. 
  • Kanafas – patrí medzi bavlnené tkaniny, pre ktorú je typický kockovaný vzor. Látka je farebne stála, pevná, vzdušná a výborne saje. Ušiť z nej môžete závesy, obrusy, utierky, posteľnú bielizeň ale aj oblečenie. 
  • Rongo – je polyesterová látka určená hlavne na oblečenie, ale ušiť sa z nej dajú aj krásne závesy, s ktorými vaše okná doslova zažiaria. 
  • Satény – viac sa využívajú na šitie odevov, vhodné sú však aj na posteľnú bielizeň alebo dekoračné závesy, ktoré dodajú miestnosti nádych luxusu.

Látky na oblečenie

Ak by ste si chceli ušiť niečo príjemne hrejivé na oblečenie, vyberte si úplety. Tieto látky sú nekrčivé a spoľahlivo vás zahrejú. Sú ale pomerne citlivé, na čo treba myslieť hlavne pri ich  praní a údržbe. K najpohodlnejším materiálom určite patrí teplákovina

Kvalitná teplákovina nielen dobre odvádza vlhkosť a drží teplo, zachováva si aj svoj tvar a nežmolí sa. Vďaka týmto vlastnostiam si z nej môžete ušiť pohodlné a štýlové oblečenie na doma a voľný čas. 

Ak chcete naopak niečo špeciálne a odolnejšie, vyskúšajte softshell alebo warmkeeper. Kúpiť sa dá aj rifľovina, menčester alebo flanel a samozrejme univerzálna balvna, vďaka ktorým si vytvoríte originálne oblečenie podľa vlastných predstáv nielen pre seba, ale aj svoj nádherný domov.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.