Správna organizácia kanalizačných a dažďových odtokov ochráni váš domov

0 992

Voda je pre človeka nesmierne dôležitá, no v prípade kontaktu s nehnuteľnosťou môže spôsobiť majiteľom domov obrovské problémy. Nadmerná vlhkosť zapríčiňuje množstvo komplikácií so stavbou, ktorá potom vo svojej konštrukcii mení svoje vlastnosti.

Kombinácia hlbokých drenážnych a dažďových odtokov ale pomáha budovy pred negatívnymi vplyvmi vody chrániť a zabraňuje ich zamokreniu.

Aké funkcie majú odvodňovacie systémy

Bez vody život neexistuje, ale ak je jej nadmerné množstvo – býva naopak oveľa zložitejší. Stagnácia vody nepriaznivo ovplyvňuje úrodnú vrstvu a akékoľvek štruktúry v kontakte so zaplavenou pôdou zlyhávajú oveľa rýchlejšie. Hovoríme nielen o cestách a iných povrchoch, na ktorých denne fungujeme, ale aj o základoch.

Je ťažké a nerozumné preceňovať dôležitosť ochrany základov. Drenážny systém, usporiadaný v suteréne, nielen zachytáva a odvádza vodu, ale tiež zabraňuje vzostupu hladiny podzemnej vody. Treba si na jeho inštaláciu všetko dobre premyslieť a spolu s odborníkmi potom doň aj investovať svoj čas a peniaze.

Zabezpečenie nosnej konštrukcie pred poškodením riešte na jar

Dokonca aj ten najmenší vzostup vlhkosti môže viesť k deformácii základov, takže naozaj nič nepodceňujte. Nehovoriac o skutočnosti, že ľadové kryštály v konštrukcii a štruktúre stavby bez akýchkoľvek problémov „trhajú“ aj tie najodolnejšie materiály, vďaka čomu potom na jar odhaľujete popraskané steny.

Dôkladný drenážny systém odstraňuje vodu všetkého druhu od základov a suterénu včas, čím optimálnym spôsobom zabezpečuje nosné konštrukcie. A práve teraz je ten správny čas, kedy môžete všetky tieto akcie a činnosti aplikovať aj priamo do praxe.

Postarajte sa o dôsledné odvodnenie domu

Počasie je dnes nevyspytateľné a často o extrémnych výkyvoch. Podľa štatistík sa zo strechy stredne veľkého vidieckeho domu počas roka zhromažďuje 50 až 150 m3 dažďovej vody. Odvodnenie takéhoto objemu na jednom mieste aj pri priepustnej pôde môže spôsobiť stagnáciu, nehovoriac o ílovitých pôdach. Aby sa tomu zabránilo, je potrebná dažďová kanalizácia.

Dažďová kanalizácia je určená na zber, filtrovanie a vypúšťanie dažďových a roztápajúcich sa vôd, ako aj povrchového odtoku počas obdobia sneženia alebo silných zrážok v lete. Aj keď ste možno kutilom, ktorý zvládne mnohé veci sám, tento systém odvodnenia nechajte na odborníkov.

Venujte pozornosť správnemu výberu odtokových systémov na dome a postarajte sa o to, aby si voda našla ten správny smer a neškodila naopak vašej stavbe, pretože opravy sú potom náročné tak finančne, ako aj časovo.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.