Pohodlná stolička je základom pracovného úspechu. Vy alebo vaši zamestnanci na nej strávia drvivú väčšinu dňa a vykonajú všetku prácu. Preto by sa výber tohto kancelárskeho nábytku nemal zanedbávať. Nemíňajte zbytočne peniaze na iné vybavenie, ak najprv nemáte vybranú naozaj kvalitnú stoličku. A na čo by ste pri výbere mali pozerať? Rozhodne nezabudnite na štyri základné -osti výberu: pohyblivosť, pohodlnosť, prispôsobiteľnosť a odolnosť.
Operadlo a typ operadla
Vhodná kancelárska stolička či kancelárske kreslo by malo poskytovať oporu bedrovej chrbtici. Váš driek by mal byť na stoličke v prirodzenej polohe, ktorá nie je bolestivá ani namáhavá. Operadlo by malo byť výškovo nastaviteľné a jemne zahnuté, aby kopírovalo tvar vašej chrbtice. Jeho rozmer je takisto podstatný, na šírku by nemalo mať menej ako 30 alebo viac ako 50 centimetrov. Ak má stolička k dispozícii mechanizmus na opieranie, vhodne bude kopírovať vaše telo, keď sa budete pri práci pohybovať.
Stoličky sa od seba navzájom líšia predovšetkým výškou svojich operadiel. Niektoré majú operadlá vysoké, tie vám pomôžu odľahčiť záťaž na vašich krížoch a sedením na nich môžete predísť dlhodobému namáhaniu chrbtice. Stoličky s vysokým operadlom bývajú luxusnejšie a vidno ich často v kanceláriách riaditeľov a vysokopostavených manažérov. Mávajú rôzne pridané funkcie a bývajú vyrobené z drahých materiálov.
Stoličky so stredne vysokým operadlom poskytujú oporu hlavne strednej oblasti chrbtice. Sú ľahko polohovateľné a nájdete ich vo väčšine kancelárií, hlavne tam, kde je viacero rovnakých stoličiek vedľa seba.
Stoličky s nízkym operadlom často nájdete i pod názvom pracovné stoličky. Mali by poskytnúť oporu krížom a prostriedku chrbta, krk však pri ich používaní môže ostať namáhaný. Nevyzerajú tak oficiálne ako ich väčší bratia a bývajú i lacnejšie, keďže na ich výrobu je potrebné menej materiálu. Takisto sa ale dajú použiť na viacero účelov, môžu mať mnoho rôznych prevedení, hoci bývajú jednoduchšie.
Sedadlo
Sedacia časť by mala vyhovovať rozmerom svojho používateľa. Keď sa na stoličku usadíte, po stranách by vám mal ostať dostatok voľného priestoru. Spodok kolena by sa nemal dotýkať operadla, medzi operadlom a kolenom by mal ostať priestor niekoľko centimetrov. Správne tvarované sedadlo by sa malo zvažovať mierne smerom nadol, aby odľahčilo záťaž na vaše stehná. Pri skúšaní stoličky si na ňu sadnite rovno a chodidlá položte prirodzene na podlahu. Dnes už stoličku bez výškovo polohovateľného sedadla zrejme ani nenájdete, overte si však, že vám stolička dokáže poskytnúť výšku, ktorú potrebujete. Nezabudnite na to, že sa so stoličkou potrebujete pohodlne zasunúť za stôl.
Opierky na ruky
Opierkam na ruky by ste preto mali takisto venovať pozornosť – overte si, že vám nezabraňujú v zasúvaní za stôl a že nepríjemne nenarážajú do vášho kancelárskeho vybavenia, keď pracujete. Opierky by sa mali dať z vašej stoličky odstrániť a nemali by byť jej neoddeliteľnou súčasťou – niektoré stoličky majú totiž operadlo a sedadlo spojené prostredníctvom opierok a tie sa potom nedajú dať dole. Ak si chcete zabezpečiť maximálne pohodlie, vyberte si opierky s vypchávkou. Pri sedení na stoličke by vaše ruky nemali byť privysoko, prinízko alebo priďaleko od stola – to by vám mohlo spôsobovať bolesti krčnej chrbtice a/alebo ramien.
Kolieska
V neposlednom rade si tiež vyskúšajte pohyblivé kolieska. Niektoré stoličky sú voľne pohybovateľné iba pri záťaži (ak na nich niekto sedí), inak sa im kolieska nehýbu. To nemusí každému vyhovovať a môže to pri neohľaduplnom používaní spôsobovať poškodenia podlahy. Uistite sa, že kolieska stoličky sú vhodné na podlahu, ktorú máte v kancelárii. Ak máte podlahu z obzvlášť drahého alebo ľahko poškoditeľného materiálu, porozmýšľajte nad priesvitnou podložkou na podlahu pod stoličku.
Materiál
Látkové alebo textilné kancelárske stoličky môžete kúpiť v rôznych farebných prevedeniach. Ľahko sa preto kombinujú s už existujúcim nábytkom a vybavením kancelárie či home office. Pri látkovom poťahu vyberajte kvalitné látky, ktoré sa dajú ľahko čistiť a na ktorých nebudú škvrny ľahko badateľné.
Ak chcete dať ostatným najavo, že na to máte, alebo sa jednoducho chcete pri práci cítiť naozaj luxusne, siahnite po koženom kresle. Cítite, ako už sa ani nehodí povedať, že ide o stoličku? Odrazu už ide o kreslo. A také kreslo už niečo znamená, vysiela vášmu okoliu jasnú správu. Farebne zrejme až tak na výber nebudete mať, väčšina sa však rozhodne pre klasickú čiernu. Koža si však vyžaduje pravidelné udržiavanie a čistenie a je náchylná na poškodenia pri každodennom používaní.
Vhodným kompromisom medzi látkou a kožou je koženka, ktorá býva lacnejšia. Koženkové stoličky vyzerajú luxusne, ale starostlivosť o ne nie je taká náročná. Takisto sú dostupné v širšej škále farieb ako koža. Koženkové kreslá sa dnes už vyrábajú i z veľmi kvalitných antibakteriálnych a antimikróbnych materiálov, ktoré uľahčujú starostlivosť o ne a v kancelárii vám pomôžu zabrániť šíreniu baktérií.
Na čo ešte nezabudnúť
- Ak máte obmedzený rozpočet, ale túžite po ergonomickom prevedení, vyberte si látkovú stoličku s nastaviteľným sedadlom a operadlom, ktorá má sedadlo zvažujúce sa smerom nadol.
- Ak chcete mať pri práci pohodlie, nesiahajte radšej po nízkooperadlových stoličkách.
- Vždy si vopred overte, či má stolička vyhovujúcu maximálnu nosnosť.
- Na každodenné používanie vyberajte stoličku z materiálu, ktorý sa nelepí. Obzvlášť v home office sa vám môže stať, že sa operadla a sedadla budete dotýkať kožou, čo môže byť mimoriadne nepríjemné.
- Pri skúšaní stoličky si overte, či sú všetky páčky a ovládače, ktoré ju nastavujú, v dosahu vašich rúk a ľahko nastaviteľné.
- Pri kúpe majte vždy na pamäti účel, na ktorý stoličku kupujete – tá na recepcii by mala mať veľmi dobrú pohyblivosť, tá pri počítači by sa mala ľahko zasunúť za stôl, k tej v kancelárii riaditeľa by mala byť k dispozícii o čosi menej luxusnejšia pracovná stolička pre hostí v rovnakom štýle.