Kaktusy a sukulenty – exotika u vás doma

0 426

Sú zaujímavé na pohľad, väčšinou nie príliš náročné na pestovanie a pritom krásne zelené po celý rok. Kaktusy a sukulenty svojim exotickým vzhľadom ozvláštnia každý kútik domácnosti a v lete i balkón a záhradu. Aby vám v skvelej kondícii vydržali dlhé roky, je dôležité zabezpečiť im správnu starostlivosť. Dostať ich do správnej formy vám pomôžu aj odborníci v hobby marketoch Hornbach.

Večne zelení „chlpatí kamaráti“ pôsobia zaujímavo v každom type priestoru a zároveň sú nenároční na starostlivosť. Dajú sa ľahko pestovať v interiéri či v exteriéri, len je potrebné dodržať niekoľko zásad a vybrať tie správne odrody. Podľa spôsobu prezimovania sa dajú sukulenty rozdeliť na teplomilné, chladnomilné alebo mrazuvzdorné. Málo náročné a vhodné aj pre začiatočníkov sú napríklad druhy Lobivia, Rebutia, Gymnocalycium, Notocactus. I neskúsených pestovateľov odmenia dekoratívnymi rastlinami a farebnými kvetmi.

Správne zalievanie

Väčšina druhov kaktusov a sukulentov rastie na jar a v lete, naopak, v zime a pri veľkých letných horúčavách odpočívajú. Niektoré kaktusy však nemajú žiadne pokojové obdobie, pretože dobre znášajú kolísanie teplôt. Keď ale kaktus prechádza fázou odpočinku, je potrebné tomu prispôsobiť mieru jeho zalievania. Ohľadom správneho zavlažovania podľa druhu rastlín sa neváhajte poradiť s odborníkmi, pretože nároky na zálievku sa môžu líšiť.

Na zalievanie kaktusov je najvhodnejšia dažďová voda. Pokiaľ ju nemáte, postačí aj odstáta voda z vodovodu. ,,Sukulenty vždy zalievajte až vo chvíli, kedy je substrát v kvetináči úplne vyschnutý, a to ráno alebo večer. Aby ste kaktusy nepreliali, môžete ich zavlažovať aj tak, že vodu nalejete do misiek, necháte ju chvíľu stáť a zhruba po 10 minútach prebytočnú vodu z misiek vylejete,“ vysvetľuje Daniel Brychta, odborník na kaktusy a sukulenty z marketov Hornbach. Aby ste problémom so zálievkou predišli, zasaďte ich vždy s dostatočnou drenážnou vrstvou: na dno hrubý piesok alebo štrk, potom substrát zmiešajte s pieskom alebo minerálnou drťou. K dodaniu dostatočnej vlahy môže byť vhodné aj ranné rosenie.

Ideálne miesto

Správne umiestnenie je pre kaktusy a sukulenty skutočne kľúčové. Aby boli zdravé a dobre rástli, umiestnite ich na suché miesto. Dôležitý je aj dostatok priameho slnečného svetla. Ich ideálne miesto je na juhu alebo juhovýchode. Dajte však pozor na to, aby ste kaktusy nespálili a v období vegetácie ich pokojne trochu zatieňte. ,,Pokiaľ máte kaktusy na balkóne, terase alebo záhrade, nesmie dôjsť k ich premokreniu pri daždi,“ upozorňuje Daniel Brychta.

Vhodné obdobie na zimovanie kaktusov je už na jeseň. Zimujú pri teplotách 8-12 °C. Prestaňte ich zalievať a preneste ich do chladnejšej miestnosti. Na jar ich dajte do tepla a nechajte, aby sa pozvoľna prebudili. Až si vytvoria nové tŕne, zalievajte ich vlažnou vodou. V lete kaktusy prestávajú rásť. V tomto období ich zalievajte opatrne, pretože sú vystavené parnému slnku. Pri zastavení rastu totiž spotrebúvajú vodu v pletivách pomaly, takže skutočne dbajte na to, aby neboli premočené. Tým predídete tomu, aby korene rastlín začali hniť.

Behom letného zastavenia rastu sa dajú kaktusy presádzať. Vyberte rastlinu zo starého substrátu, očistite jej korienky a nechajte niekoľko dní schnúť. Potom ju zasaďte do novej nádoby, ktorá by mala byť o niečo väčšia ako tá pôvodná. ,,Nezalievajte ju hneď, ale najprv ju nechajte využiť vlhkosť uchovanú v novom substráte. Zalievajte ju zhruba po 10-14 dňoch,“ odporúča Daniel Brychta z Hornbachu.

Výživa

Kaktusom väčšinou stačí výživa zo substrátu a pri pravidelnom presádzaní ich nie je potrebné hnojiť. Škodí im malý prísun živín, ale aj príliš veľký. Pokiaľ chcete kaktusy prihnojiť, použite špeciálnu zmes živín s dostatkom draslíka a malým množstvom dusíka. Správne substráty dostanete aj v projektových marketoch Hornbach.

Viac nájdete na wwww.hornbach.sk

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.