Farebná kuchyňa je všetko, len nie nudná!

0 380

Kuchyňa je obľúbená miestnosť v dome, kde rodina trávi väčšinu svojho času. Je to miesto, kde sa stretávajú všetci počas spoločného obeda či večere, kde si vychutnávajú príjemné chvíle pri nedeľnej káve a koláči s obľúbeným časopisom v ruke. Je preto dôležité, aby sme sa v nej cítili príjemne a pohodlne. Aké sú aktuálne trendy na rok 2018 a ako ich farebne zladiť, aby ste si vytvorili kuchyňu snov?

Keďže kuchyňa patrí k najviac obývaným miestnostiam v dome – varí sa tu, deti sa hrajú, robia si úlohy alebo si tu len tak chceme posedieť so susedou pri šálke čaju –, je potrebné, aby nielen vyzerala štýlovo, bola zariadená pohodlne a príjemne, ale zároveň bola aj praktická. Má byť totiž miestom, ktoré bude slúžiť vašim potrebám a nie naopak. Je teda dôležité zvoliť si do nej materiály, ktoré sa ľahko udržiavajú a pri čistení ktorých nestrávime celé hodiny.

Po bielych kuchyniach sú najnovším trendom tmavé tóny. Pôsobia luxusne, dá sa pri nich perfektne vyhrať s farbami doplnkov a osvetlenia. Prím tu hrá minimalizmus a kovové odlesky materiálov. Kov môžete použiť na samotnej zostave skriniek kuchynskej linky, v podobe doplnkov či osvetlenia. Ak na vás tento horúci hit pôsobí príliš chladne a neútulne, vyberajte podľa vlastného vkusu. „Kuchyňa je jeden z najviac obývaných priestorov, či už rodinného domu, alebo bytu, a práve preto by sme sa v nej mali cítiť komfortne a príjemne a vsadiť na farby, ktoré sú nášmu srdcu blízke,odporúča Marianna Braun, odborníčka na bytový textil zo spoločnosti SCANquilt.

Najnovší model kuchyne zo štýlového magazínu je totiž celkom zbytočný, ak sa vám nepáči a necítite sa v ňom dobre.

Napríklad klasickou bielou, ktorá pôsobí nadčasovo, rozhodne nikdy nič nepokazíte. Rovnako je to v prípade sivej či béžovej alebo môžete zvoliť farbu prírodného dreva. Tá dotvára teplo a útulnosť. Všetky tieto varianty sa hodia takmer ku všetkému a dokážu úžasne presvetliť priestor.

Kuchyňa
Kuchyňa

Základom je farba

Či už zariaďujete novú kuchyňu, alebo jednoducho len chcete oživiť starý priestor, farba je vždy najrýchlejší a zároveň najlacnejší spôsob, ako vynoviť akúkoľvek miestnosť. Aj v tomto prípade je dôležité riadiť sa určitými základnými pravidlami. Vyhnúť by ste sa mali farbe, ktorá je totožná s vašou kuchynskou linkou. Nábytok so stenou sa totiž zlejú dokopy a nevynikne ani jedno. Ideálny je neutrálny odtieň, ktorý zvýrazní alebo doplní farbu skriniek. Pri doplnkoch by mala voľba padnúť na podobný farebný tón.

Dôležitá je kombinácia

S farbou kuchynskej linky a stien by ste následne mali zladiť aj ostatné doplnky. Väčšinou sú napríklad kuchyne v bielych farbách ladené so spomínaným svetlým drevom alebo naopak.
Pri takýchto kuchyniach je výber doplnkov, ako obrusa, prestierania, utierok, veľmi jednoduchý, a to podľa ročného obdobia. Na jar a leto osviežia miestnosť pestré, v jeseni tmavšie, zemitejšie farby a v zime pohodu podčiarknu väčšinou červené, strieborné, zlaté či sivé doplnky,” hovorí odborníčka zo spoločnosti SCANquilt.

V prípade, že máte výraznú farbu kuchynskej linky, doplnky by ste mali vyberať opatrne. „Ak je kuchyňa farebnejšia, nemali by ste použiť kombináciu viac ako troch farieb a ich tónov,” upozorňuje odborníčka. Zároveň dodáva, že trendovou farbou roka 2018 je fialová, ktorá je pomerne náročná na kombináciu s inými farbami. Preto treba byť pri nákupe doplnkov v tejto farbe opatrný. Vhodné je zladiť ju napríklad s bielou alebo béžovou, ktoré nechajú vyniknúť jej výnimočnosť.

Pekné a praktické

Zvoliť si môžete i nenápadné doplnky a zmeny, ktoré dokážu navodiť celkom nový dojem z priestoru. Zamerať sa skúste na bytový textil v podobe obrusov. Pri každodennom používaní sú praktické najmä tie, ktoré majú „nešpinivú“ alebo vodoodolnú úpravu. Tá zabraňuje vsiaknutiu tekutiny do vlákna a vy sa tak vyhnete zbytočným škvrnám a praniu. Stačí len utrieť a máte upratané.

Ak však patríte k milovníkom klasických obrusov, nájdete ich
v množstve variácií a vzorov. Rovnako k nim môžete doplniť množstvo krásnych a rozmanitých prestieraní na stôl vo farbách a vzoroch od výmyslu sveta.

Spríjemniť prostredie dokážu i vkusné záclony a pohodlné vankúše. Nezabudnite ani na podložku na stoličky, aby sa vám sedelo komfortne. Pekným detailom môžu byť aj štýlové chňapky, utierky, zástery či žinka. Inými slovami povedané, vložte do zariaďovania kuchyne svoju vlastnú osobnosť, aby priestor, ktorý vytvoríte, zodpovedal vašim predstavám a cítili ste sa v ňom príjemne.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.