Čo rozhoduje o tom, ktorý poťah sedacej súpravy je pre vás ten pravý?

0 382

Dominantným prvkom každej obývacej izby je sedacia súprava. Padne vám ako prvá do oka, keď vstúpite do miestnosti a zároveň je najpoužívanejšou časťou nábytku tejto miestnosti. Ak potrebujete vybrať správnu veľkosť sedacej súpravy, jednoducho zmeriate priestor. Avšak, akého pravidla sa držať pri výbere poťahu? 

Prinášame zoznam niekoľkých aspektov, ktoré by ste mali rozhodne zvážiť ešte skôr ako si sedačku objednáte a budete užívať to pravé pohodlie.

„Sladkosť domova však nie je iba v pohodlí, ani v hojnosti, ale v tej tajomnej hudbe sŕdc, čo náležia k sebe.“ 

(Martin Rázus)

Cena

Prvým a najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim výber poťahu je cena, ktorú ste ochotní zaň zaplatiť. Vybrať si môžete z rôznych materiálov v rôznych cenách počínajúc bežnou látkou, umývateľnými látkami až po poťahy z ekokože, syntetickej kože alebo zamatu. 

Celková cena sedačky sa teda líši aj v závislosti od použitého typu poťahu. Na trhu nájdete mnohé lacné sedacie súpravy, avšak musíte sa pripraviť na to, že kvalita poťahu bude adekvátna cene. A hoci kožené sedacie súpravy sa považujú za jedny z najdrahších, prinášajú so sebou množstvo výhod, ktoré rozhodne stoja za zváženie. 

Frekvencia používania sedačky

Spôsob a frekvencia používania vašej sedačky bude pravdepodobne rozhodujúcim faktorom výberu materiálu poťahu. V prípade, že budete sedačku používať denne, je vhodné vybrať taký materiál poťahu, ktorý bude odolný najmä voči presedeniu a zároveň budú z neho ľahko odstrániteľné fľaky a škvrny. Ak budete mať sedačku v pracovni, pokojne stačí aj bežný látkový poťah. Pokiaľ však chcete pracovni pridať nádych luxusu, kožené sedačky vám tento sen dokážu splniť na počkanie. 

Máte alergie?

Prírodné tkaniny a látky sú príjemné na dotyk, ale čo ak trpíte na alergie? Prírodné vlákna sú skvelými lapačmi prachu, špiny a chlpov z domácich miláčikov. Ak teda trpíte alergiou, syntetické alebo kožené sedačky a poťahy budú pre vás predstavovať ideál. 

Farba

Farba sedacej súpravy môže spôsobiť dramatickú zmenu v celkovom výzore izby. Výrazná farba sedacej súpravy dokáže rozjasniť a udať svieži tón celej miestnosti. Nevýhodou však  je, že svetlé farby spravidla veľmi skoro začnú vykazovať známky používania. A preto v prípade svetlých farieb je vhodné použiť umývateľné látky alebo kožu. 

Dobrou farebnou voľbou sú napríklad šedé alebo hnedosivé poťahy, ktoré sa dobre kombinujú s inými farbami a zároveň sú na nich menej badateľné škvrny a známky poškodenia.

Pri výbere takisto nezabúdajte na možnosť sedačky s rôznymi farebnými motívmi alebo v rôznych farebných kombináciách. Pokiaľ chcete zachovať tmavšie farby, súpravy so vzorom dokážu urobiť zo sedacej súpravy dominantný prvok miestnosti, ale zároveň zbytočne nepútajú pozornosť. 

Ak máte veľkú rodinu, kde sú nehody viac pravidlom ako výnimkou, sedacia súprava so vzorom môže byť práve pre vás skvelou voľbou.

Umývateľnosť poťahu

Pri výbere poťahu si rozhodne premyslite ako často budete chcieť a potrebovať sedačku umývať. Ak ju potrebujete čistiť pravidelne, rozhodne investujte do ľahšie umývateľného materiálu ako je napríklad ekokoža alebo koža. Hoci látku dokážete sčasti vyčistiť aj sami, na dôkladné vyčistenie látkovej sedačky budete potrebovať minimálne tep alebo priamo tepovača. 

Tak čo poviete? Ktorý poťah bude pre vás vyhovujúci? 

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.