Najkrajší kvet Vianoc – ako sa oň postarať tak, aby vám vydržal čo najdlhšie

0 409

Zima sa blíži nezadržateľným tempom a o pár dní tu máme už Vianoce. Okrem tepla a hrejivých lúčov slnka nám v tomto období bude doma chýbať aj krása a vôňa nádherných rastlín a kvetov. Vianočná ruža však dokáže tento deficit nahradiť. Rozjasniť priestor práve vtedy, keď je vonku zima a poriadne sneží. Často ide ale iba o krátky okamih, ktorý si spolu s nami môžete predĺžiť.

Tradícia pestovania vianočnej ruže k nám prišla zo západu a každý rok si získava stále viac obdivovateľov. Dokonalým poznaním môžete jej kvitnutie predĺžiť.

Poinsettia – Vianočná ruža

Táto rastlina, pôvodom z Mexika, je veľmi nezvyčajná. Vyznačuje sa nielen svojím jasným lístím, ale aj svojím „spôsobom života“. V zime dosahuje vrchol dekorácie a v lete odchádza do dôchodku.

Zaujímavé je, že kvety vianočných hviezd sú veľmi malé púčiky uprostred. Nenápadné a svetlé listy rastlín, ktorých sfarbenie je rozmanité (najčastejšie ide o charakteristickú červenú farbu) môže byť pre mnohých preto mätúce.

Ako sa o ňu starať?

Mnohí veria, že kvetina nie je vhodná na dlhodobé pestovanie, pretože po zimných prázdninách začína chradnúť a stráca svoj reprezentatívny vzhľad. Ak však poznáte všetky pravidlá starostlivosti o „vianočnú hviezdu“, dokáže žiť mnoho rokov, a každú zimu sa na vašom stole „rozsvieti“ jasným svetlom.

Aby ste dosiahli tento efekt aj u vás doma, mali by ste jej dopriať vhodné podmienky na život. Dôležité je vedieť, že vianočná hviezda nemá rada príliš vysoké teploty. Ideál je okolo 15 ° C.

Rovnako by ste to nemali preháňať ani so zálievkou. Pri veľmi vlhkom substráte môžu jej korienky odhnívať a rastlina začne chradnúť.

Adaptácia

Rastlina k nám spravidla prichádza priamo z obchodov v tej najlepšej forme. Pri prenose dávajte pozor na mráz. Všímajte si aj vlhkosť pôdy v kvetináči, čím viac tým horšie.

Vianočná hviezda si zvykne na nové prostredie za 3 až 4 týždne. V tomto období môže byť rastlina postupne zalievaná. Pôda v kvetináči by však nemala úplne vyschnúť. Nesmiete zabudnúť ani na fakt, že potrebuje minimálne 5 hodín svetla denne. Pozor ale, aby ste silným slnkom nespálili jej listy. Potrpí si aj na tmu.

Rast

Akonáhle malé žlté kvety uprostred obrovských červených listov začnú blednúť, rastlina sa začína pripravovať na odpočinok. Zvyčajne sa to deje vo februári až marci.

Aby sa zabezpečilo kvitnutie kvetných pukov aj na budúci rok, musí sa kvet odrezať asi na polovicu. Na rastline by malo zostať iba 3-5 púčikov. V tejto podobe by kvetina mala byť udržiavaná pravidelne, pričom by sa mala zastaviť (obmedziť zálievka). Od septembra môžete potom zostrihávanie obmedziť.

Ako podporiť jej kvitnutie?

Ak ste si nechali vianočnú ružu z minulého roka a chcete, aby vám v decembri krásne zakvitla, mali by ste striedať svetelné podmienky. Od októbra až do novembra jej dopriať až 14 hodín úplnej tmy. Ideálne a najlepšie je prekryť kvet krabicou alebo ho vložiť do skrinky, kde neprenikne ani najmenší lúč svetla, v opačnom prípade bude kvitnutie pomalšie.

Poinsettia je neobvyklá rastlina. A pokiaľ chcete zachovať jej životaschopnosť počas celého roka, musíte sa usilovne snažiť zaistiť jej tie najvhodnejšie podmienky na rast. Potom vám bude robiť na Vianoce radosť každý jeden rok. Veď vo svojom prirodzenom prostredí (Stredná Amerika) dokáže dorásť až do výšky 5 metrov.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.