Ako vybrať krb?

0 399

Rozhodli ste sa dodať vášmu interiéru intímny pôvab a rozhodujete sa, podľa akých kritérií sa riadiť pri výbere krbu? Rozhodli sme sa pre tápajúcich vydať článok, v ktorom vysvetlíme podľa akých špecifických kritérií docieliť kúpu správneho krbu. Nemusíte sa obávať zbytočných odborných názvov, článok je písaný tak, aby sa podľa neho mohol riadiť aj úplný laik. Pusťme sa do toho.

Krb a výkon

V prvom rade je dôležité zamerať sa na výber správneho typu krbu. Na výber máme z krbov kachľových a plechových. K obom druhom sa viažu špecifické vlastnosti. Plechové krby sa vďaka plechovému plášťu zahrejú za kratšiu dobu. Kachľové pece zase dlhšie hrejú aj po vyhasnutí, vďaka dobrým akumulačným vlastnostiam keramického obkladu.

Už ste sa rozhodli, ktorý typ krbu bude pre vaše potreby najvhodnejší? Gratulujeme. Teraz je potrebné položiť si tri dôležité otázky a nájsť na ne odpoveď.

  1. Ťah komínov a jeho výška
  2. Priemer dymovodu
  3. Rozsah priestoru, ktorý chcete vykurovať

biokrbZačneme od konca treťou otázkou. Výpočet metrov kubických priestoru ktorý chceme vykurovať učiníme vynásobením úžitkovej plochy a výškou posadenia stropu .V prípade že budete vykurovať postarší typ stavby, je potrebný dvojnásobný výkon oproti novostavbe. Pokúsime sa o jednoduchú demonštráciu príkladu. Vychádzame z predpokladu že potrebujete 1 kW na 20 m³ starého domu a 1 kW na 40 m³ novej stavby. Predstavte si, že potrebujete vykúriť priestor v novostavbe o veľkosti 200m³. Toto číslo vydelíme 40 a dostaneme hodnotu 5. Toto číslo udáva správnu hodnotu výkonu, potrebného pri nových kachlí.

Čo keď bude mať krb zlý výkon?

Ak zakúpite krb s nižším výkonom, než aký je potreba, pravdepodobne sa pokúsite jeho výkon navýšiť. Vďaka tomu však dôjde k prehrievaniu, ktoré spravidla končia popraskaním a poškodením kachlí.

V prípade že si zaobstaráte krb so silnejším výkonom, dôjde k prehriatiu priestoru. Oproti minulému príkladu sa budete pokúšať výkon znížiť, minimálnym prikladaním palivového materiálu. Táto činnosť však eskaluje k zadymeniu predného skla a tiež k narušeniu správnej funkcie krbových kachlí.

Klasický krb a krb s výmenníkom

Štandardom je, že krb slúži na vykurovanie jednej miestnosti. Teplo z krbu postupuje do ďalších miestností vďaka otvoreným dverám. Tento typ krbových kachlí nie je napojený na aktuálne vykurovací systém. Kachle spravidla fungujú ako podporný systém kúrenia a ich hlavným účelom je estetizácia miestnosti v ktorej je umiestnený.

krbyOproti tomu krb s teplovodným výmenníkom sa napojí na súčasný teplovodný rozvod. Týmto sa stane primárnym a zdrojom tepla, ktorý príjemne zútulní celý priestor vášho obydlia. Táto variácia krbu môže bez obáv zastať funkciu primárneho zdroja tepla v domácnosti.

Čo sa týka efektivity v oblasti úspory, je vhodné zamyslieť sa aj nad pecou s terciálnym spaľovaním. Ako názov napovedá, terciárne spaľovanie funguje na princípe zužitkovania všetkých plynov vzniknutých pri spaľovaní. Vďaka terciárnemu spaľovaniu dôjde k premene týchto plynov v teplo. U ostatných typov krbov dochádza k odvodu týchto plynov komínom.

Peletový krb

Súčasné technológie umožňujú užívať na kúrenie pelety. Peletový krb je čo sa týka obsluhy veľmi jednoduchý a intuitívny. Väčšinou obsahujú vlastný systém, vďaka ktorému je možné palivový materiál automaticky zapáliť a regulovať jeho výkon. V tomto type krbu je inštalovaný aj objemný zásobník. Tento zásobník má objem, vďaka ktorému môže krb fungovať bez vašej účasti až niekoľko dní.

Ak sa rozhodnete k obstaraniu plechových, či kachľových pecí, vždy dodajú vášmu obydliu osobitý štýl. Okrem estetizácie domácnosti je hlavným argumentom k obstaraniu krbu aj ekonomická úspora. Neveríte?

Predstavte si že obývate dom, ktorý má dve poschodia a 300m². Vaša tepelná strata sa pohybuje okolo 10kW. Jediným zdrojom tepla je plyn a náklady na jeho prevádzku dosahujú sumu 2300 EUR. V prípade, že by ste prešli na vykurovanie krbovými kachľami s výmenníkom, vaše ročné náklady klesnú o polovicu, teda na 1150 EUR. Spotreba dreva by predstavovala 30 m³. Peniaze vložené do obstarania krbu by sa vám vrátili počas jedného roka.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.