Ako si vybrať kosačku?

0 500

Vybrať si dobrú kosačku nie je ťahanie z klobúka, a keď si poviete, že stačí, aby kosila, ste na veľkom omyle. Nestačí. Pri výbere kosačky musíte zohľadniť veľa faktorov. Hoci sú na strhu stovky kosačiek, nie každá je vhodná pre vás a vašu záhradu. Podľa čoho by ste sa mali rozhodovať pri jej kúpe? Čítajte ďalej a presvedčte sa, že nákup kosačky nie je jednoduchý ako nákup trička, nestačí, aby sa vám kosačka iba páčila. Čo všetko musíte zohľadniť?

Veľkosť a terén záhrady

Od veľkosti a terénu záhrady sa odpichnete najlepšie, od tohto by sa mali vyvíjať ďalej vaše hlavné požiadavky. Máte obrovskú záhradu s kopčekmi a nerovnosaťmi? V tom prípade je pre vás najlepšia benzínová kosačka s výkonným motorom a s pojazdom – nebude musieť vyvinúť toľko energie pri tlačení kosačky. Keď máte malú záhradku v rovine, pokojne vám stačí aj elektrická kosačka bez pojazdu. Ale pozor, nikdy nekupujte tie najlacnejšie – investujte do kosačky tak, aby vám vydržala aj 10 rokov. Keď má vaša záhrada rozlohu väčšiu ako 1 km2 mali by ste rozmýšľať nad záhradným traktorom.

Usporiadanie záhrady

Tiež záleží od usporiadania vašej záhrady, či je pre vás lepšie kúpiť si užšiu alebo širšiu kosačku. Máte iba trávnik, žiadne záhony, skalky, či výstupky? Kúpte si širšiu. No pokiaľ potrebujete manévrovať okolo chodníčkov, skaliek a záhonov, je lepšia užšia kosačka. Myslite ale aj na výšku kosenia – nie každá kosačka má zostrih pre nízky anglický trávnik a zase opačne, nie každá kosačka dokáže pokosiť vyššiu trávu. S vyššou trávou súvisí ďalšia dôležitá vec – zberný kôš. Nikoho nebaví vysypávať zberný kôš každé tri minúty, preto je dobré pri kosení vyššej trávy mať aj väčší zberný kôš.

Ďalšie vlastnosti kosačky, na ktoré musíte myslieť

Vlastnosťou kosačky, ktoré by ste nemali zanedbať, je aj jej hlučnosť – keď bývate na úplnom konci dediny, kde je od vás najbližší sused vzdialený dva kilometre, nemusí vás to trápiť. No keď chcete kosiť v záhradkárskej oblasti alebo v časti, kde je dom na dome, musíte byť ohľaduplný aj na svojich susedov. Spoľahlivosť a údržba – najnáročnejšie na údržbu sú benzínové kosačky. Zvládnete si všetko vyladiť svojpomocne? Nezanedbajte ani bezpečnostné vlastnosti – vypne sa elektrická kosačka, keď pustíte páčku? Má kosačka bočné steny nastavené tak, aby nelietali kamene kade-tade? Toto sú všetko veľmi dôležité vlastnosti, na ktoré pri kúpe musíte tiež myslieť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.