Ako pripraviť vašu záhradu na prichádzajúcu jar

0 405

Čas zimného odpočinku už pomaly končí. Dni trvajú dlhšie, slnko sa začína objavovať a hriať častejšie, kŕdle vtákov spievajú a my sa tešíme tiež. S príchodom tohto krásneho obdobia sa ale začínajú pre nás a našu záhradu nové starosti. Nielen naše telo a organizmus si vyžaduje dôkladnú očistu a prípravu na iné klimatické podmienky, viac slnka, tepla alebo vody.

Zanietení záhradníci, sa preto s veľkým nadšením a horlivosťou starajú o svoje milované záhrady a sú pripravení robiť nové veci a opatrenia, ktoré dodajú tomuto, pre náš život nevyhnutnému prostrediu, lepší vzhľad. 

Zima býva obdobím, kedy sa pod vplyvom veľkého mrazu a hromadou snehu pôda, stromy a kvety nedokážu vždy bez našej pomoci ochrániť. Tak, ako potrebovali na jeseň tieto „hviezdy“ našej záhrady kvalitne zazimovať, teraz si budú vyžadovať vašu ďalšiu starostlivosť a pozornosť, rovnako ako celá záhrada a v nej všetko živé. 

Vytvorte si dobrý základ pre výsev

Ak sa vám to zdá ešte skoro a na záhrade je ťažký a neroztopený sneh, pripravte si dobrý základ pre výsev rastlín, ktoré budete mať túto jar na vašej záhradke. Niektoré druhy rastlín a kvetov si to doslova vyžadujú a vy sa takto môžete za oknami svojho domu alebo bytu na jar pomaly pripraviť.

Pozbierajte odpad

Aj keď ste to možno na jeseň s opadaným lístím urobili, nejaký ten organický odpad sa predsa len nájde. Aj plastové fľaše, rôzne vrecká, ktoré k vám dovial silný vietor, by sa z miesta vašej záhrady mali odstrániť. 

Nezabudnite ani na stromy a kríky, na ktorých mohlo ostať vysušené a zmrznuté ovocie, ktoré je na jar dobrým zdrojom množenia niektorých druhov škodlivého hmyzu a vytvárania hniezd. 

V niektorých prípadoch budete možno musieť použiť aj krovinorezy, aby ste sa zbavili porastu a odpadu, ktorý ste si v jeseni možno nevšimli a dorástol. Ide o ideálnych pomocníkov do viac špecifických terénov, ktorých je na každej jednej záhrade viac než dosť. 

Kontrola rastlín

Aj napriek dokonalej starostlivosti, mohli niektoré druhy kríkov zazimovať horšie, iné sa pod náporom snehu mohli zasa polámať a poškodiť. Z tohto dôvodu potrebujú vašu pomoc a starostlivosť. Suché lístie a konáre odstráňte a ostrihajte a nechajte, nech sa o zvyšok postará príroda sama.

Aj mulčovanie pomáha udržiavať vlhkosť a teplo (v prípade jarného mrazu) a nedovoľuje, aby burina na záhrade a v okolí koreňov stromov alebo kríkov rýchlo rástla.

Pripravte aj náradie a záhradnú techniku

Nielen záhrada, ale aj náradie a potrebná technika si vyžaduje kontrolu a prípravu na jar. Aby ste s prvými lúčmi slnka nezmeškali jarné kosenie, benzínová kosačka musí byť na všetko pripravená. 

Ak ste odstránili z trávnika všetky prekážky a odpad, teraz sa pozrite na svoju kosačku. Premazať a prečistiť niektoré časti nebude na škodu, trávy bude viac než dosť. 

Inštalácia nádrže na zber vody

Bez nej predsa neprežije ani jedna rastlina a práve zvyšný sneh a dažďová voda sú ideálne na ich záchranu, pretože záhrada vždy potrebuje pravidelné zalievanie. To, ktoré by ste realizovali z vášho kohútika, by sa mohlo postarať o vyššie účty za spotrebu domácnosti. S dažďovou vodou na záhrade a dokonalou prípravou všetkého dôležitého, budete mať pri správnej starosltivosti o jarnú záhradu pokoj aj v lete. Tak na to myslite.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.