Rušíte pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov? Súd môže nariadiť predaj vášho bytu
Život v bytovom dome znamená pre všetkých jeho obyvateľov dodržiavanie určitých pravidiel. Nie je to absolútna a nekontrolovateľná sloboda, ktorú kúpou nového bývania a na základe určitých vlastníckych práv k nehnuteľnosti získavate. Tieto pravidlá a určité normy sú založené na vzájomnom rešpekte a ohľaduplnosti a pokiaľ sa nad určitú únosnú mieru sústavne porušujú, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu nariadiť predaj samotného bytu.
Mnohí majitelia a nájomníci si to ale neuvedomujú a ohrozujú tak svoje vlastné bývanie a strechu nad hlavou. Každý obyvateľ by si mal byť predsa vedomý toho, že v takomto bytovom komplexe nie je nikdy sám a postoj k iným nájomníkom by mal byť čo najlepší, bez ohľadu na to, aké sympatie k nim máte.
V opačnom prípade existuje niekoľko zákonných pravidiel týkajúcich sa bývania v bytových a nebytových priestoroch, ktoré pred takýmto neprimeraným správaním ostatných vlastníkov alebo nájomníkov nehnuteľnosti chránia.
A aby ste do budúcna vedeli, s ktorým konaním to môže byť už na hrane, prinášame vám prehľad najčastejšie problémových situácií, s ktorými sa pri takomto spôsobe bývania určite stretnete.
Zabúdame na pravidlá slušnosti a morálky
Zákon a ústava by nám mali zaručovať konkrétne práva, hodnoty a istotu. Mnohí ľudia dnes ale zabúdajú nielen na normy stanovené zákonom, ale aj na základné pravidlá slušnosti a určitej kultúry.
V dôsledku neprimeraného postoja a správania niektorých jednotlivcov potom ostatní občania trpia. Dobrých príkladov existuje niekoľko.
Najčastejšie zahŕňajú nemorálne správanie v bytovom dome, systematické porušovanie prípustných noriem hluku, rušenie nočného pokoja, obmedzovanie a ohrozovanie zdravého bývania a v krajných prípadoch aj života. Aj tieto veci a situácie sa ale dajú riešiť.
Naštudujte si zákon o vlastníctve bytových a nebytových priestorov
Okrem doplnenia si základných vedomostí, získate týmto prehľadom právne argumenty, s ktorými sa môžete obrátiť na príslušný orgán, ktorý by mal veci riešiť. Konkrétne ide o zákon číslo 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, po ktorého preštudovaní možno zistíte, ako si poistiť svoje pokojné bývanie.
Hluční susedia
Nájdu sa na každom jednom sídlisku, no často zabúdajú na fakt, že šírenie určitých tónov, zvukov a vibrácií sa v súvislosti so špecifickou konštrukciou bytového komplexu prenáša aj na susedné obytné priestory.
A netýka sa to len nočného pokoja v čase od 22:00 do 06:00 hod rannej. V súlade s normami, spomínaným zákonom a vyhláškou č. 549/2007 Z. z. Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky si musíte dávať pozor aj na rušenie pokoja počas dňa, ktoré by nemalo prekročiť určité hodnoty a dB.
Vieme, že v rámci dobrých susedských vzťahov to jeden, dva alebo viac krát tolerujete, ale sústavné rušenie hlasnou hudbou môže byť stíhané. A ak si nedáte povedať, už na návrh jedného vlastníka alebo spoločenstva, môže súd nariadiť predaj vášho bytu a vy sa budete musieť vysťahovať.
Pre informáciu takých 80 dB predstavuje hluk auta, motocyklu, hlučnej ulice, zvuk orchestra alebo krik, čo už počas dňa, samozrejme, ak neplánujete rekonštrukciu, nie je vždy a pre všetkých prípustné a majú právo sa ohradiť.
Fajčenie
Fajčenie je ďalší problém, ktorý môže nefajčiarom spôsobiť nepríjemnosti, a to nielen na verejnosti. Ak ste tomuto zlozvyku podľahli, nikto z vlastníkov vás za to odsudzovať nemôže, no nesmiete touto činnosťou ohrozovať ich zdravie a slobodu.
Zakázať vám to zatiaľ zákon celkom nemôže, ale aj fajčenie alebo grilovanie na balkóne môže byť považované za porušenie práv a povinností vlastníkov bytov a nebytových priestorov, o ktorých hovorí zasa konkrétnejšie §11 už spomínaného zákona č. 182/1993 Z.z.
Ak je vaše bývanie druhými susedmi obťažované nad mieru primeranú pomerom, môžete sa domáhať svojich práv aj v občianskom zákonníku č. 40/1964 , konkrétne vám pomôže napríklad §127.
Prach, plyny, para, popol, tienenie, vibrácie, odpady a iné, bývajú predsa častým dôvodom sporov a žiadny vlastník bytu by vám nemal takto škodiť – teda nad „mieru primeranú pomerom„.
Na koho sa v prípade porušenia obrátiť?
Ak nepomôže dohoda, rešpekt a vzájomná tolerancia, každá bytová jednotka alebo podobný komplex má svojho správcu, ktorý by mal upovedomiť majiteľa nehnuteľnosti o nevhodnom správaní a náprave.
Ak to nezaberie, môžete ísť na obecný alebo mestský úrad a dovolávať sa spravodlivosti tam, pomôcť by vám mala v krajných prípadoch aj polícia. Dlhodobo pretrvávajúce problémy sa tiež riešia aj na schôdzach. A ak v súvislosti s bývaním skutočne preukážete zasahovanie iným vlastníkom bytu do vašich práv, je možné sa obrátiť aj na súd.
Niekedy pomôže presklenie balkóna, obmedzenie niektorých činností a správať sa k druhým ľuďom tak, ako by ste chceli, aby sa správali oni k vám. Nikdy neviete, ako rýchlo sa môže karta obrátiť a budete potrebovať pomoc toho najbližšieho suseda, s ktorým ste ale príliš dobré vzťahy doteraz nemali.