Aj vy túžite po vlastnej peci na mieru? Tu je niekoľko odporúčaní!

0 374

Keď pec, tak maximálne efektívna. Na čo všetko treba pri kúpe peci myslieť, aby ste neboli spokojní len s jej dizajnom, ale aj výhrevnosťou?

Pre pec na mieru za odborníkmi

Iba málokto je v otázke kúrenia pieckami taký zbehlý, že si ich dokáže navrhnúť na mieru sám. K tomu je potrebných množstvo výpočtov a niekedy aj stavebných úprav. To najhoršie, čo môžete urobiť, je vybrať si a postaviť pec sami, bez odborného dohľadu a predošlých konzultácií. Pec musí byť rozmerom a výkonom šitá na mieru vašej stavbe, či ide o nový, alebo zrekonštruovaný dom. Nezabúdajte ani na vlastnosti komína. Jeho výška a priemer sa totiž starajú o bezchybný komínový ťah. Kým teda navštívite odborníkov, zistite si tieto parametre a takisto si premyslite, či plánujete pecou vykurovať celý dom alebo len jeho časť, a či má byť vykurovanie pecou hlavným zdrojom tepla vo vašej domácnosti. Na základe rozlohy domu vám odborníci  navrhnú a skonštruujú pec na mieru

Pec, ktorá vám ušetrí

Vďaka peci vyrobenej na mieru šetríte po viacerých stránkach. Jednou z nich je napríklad aj imidž vykurovacieho telesa. Ak máte záujem o luxusné materiály a unikátny dizajn, cena pece porastie. Chcete pri vykurovaní čo najviac ušetriť? V tom prípade je vhodné zainvestovať do špičkových technológií vykurovania. Napríklad akumulačné pece nevyžadujú časté prikladanie paliva a majú veľkú tepelnú zotrvačnosť, a pritom stačí kúriť len dve hodiny denne. Počas roka teda spálite približne 3 m3 dreva. Všetko ale závisí od veľkosti pece alebo lokality, v ktorej bývate. Vo všeobecnosti sa pri spaľovaní ráta kilogram dreva na sto kíl pece. Pri stavbe akumulačnej pece však treba myslieť na externý prívod vzduchu do spaľovacej komory, napr. z pivnice. Ako vám ešte pec na mieru pomôže ušetriť? Čím bude väčšia, tým viac tepla sa zhromaždí v jej vnútri, a tým viac ho potom môže sálať do priestoru aj dlho potom, ako oheň vyhasne. Viac kamenného (mastenec, keramika) materiálu vychladne pomalšie. 

Vykurovanie v peci na mieru

Aj vaša domácnosť môže byť príjemne rozkúrená, a to iba vďaka nenápadnej peci v obývačke. Ak máte veľký dom a chcete ho jednou pecou vykúriť celý, požiadajte o teplovodný výmenník, ktorým sa dá pec prepojiť s centrálnym systémom vykurovania. Vzhľadom na to, že z akumulačných pecí prúdi sálavé teplo, nie je možné ich napojiť na teplovzdušný rozvod. Vaša nová pec môže stáť aj voľne v priestore, všetko závisí od jej prepojenia s komínom. Keďže pece sa ku komínu pripájajú nižšie ako krby, odborníci musia rozhodnúť, v akej výške bude komín otvorený. Na stavbu pece z mastenca budete potrebovať pevný nezaizolovaný základ, aby ťažkú pec uniesol. Dali ste si zhotoviť pec na mieru? Približne po mesiaci sa z nej môže tešiť celá rodina a užiť si rozhovory pri pohľade na blikajúce plamene ohňa. 

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.