8 zakázaných prísad, ktoré by nemali ísť do kompostu

0 1 252

Kompostovanie je nový trend v modernej spoločnosti, ktorá sa snaží zužitkovať vlastný bio odpad. Vďaka jeho spracovaniu sa vyrába vynikajúce hnojivo nielen pre izbové, ale aj záhradné rastliny. Je však veľmi dôležité, aby boli všetky prísady v ňom čo najbezpečnejšie. V našom článku si povieme o 8 položkách, ktoré do kompostu rozhodne nepatria.

1. Chemicky ošetrené a choré rastliny

Ak zistíte, že rastlina vo vašom byte alebo záhrade má príznaky bakteriálnej alebo vírusovej choroby (napríklad tabakový popol alebo hnilobu), nemali by ste takúto rastlinu automaticky pridávať do kompostovej hromady. To isté platí pre všetky rastliny, ktoré boli ošetrené anorganickými látkami. Kompost nebude schopný sa vstrebať a účinne spracovať škodlivé pesticídy a infekcie, takže sa určite rozšíria po celej vašej kvetinovej alebo zeleninovej záhrade.

2. Výrobky živočíšneho pôvodu vrátane mäsa

Je prísne zakázané pridávať do kompostu živočíšne tuky, kosti alebo mäso, pretože môžu priťahovať potkany a iné škodce. Ak sa k tomu pridá hnilobný proces a s ním nepríjemný zápach, dráždiť bude nielen vás, ale aj vašich susedov.

3. Mliečne výrobky

Mliečne výrobky, rovnako ako mäsové výrobky, priťahujú pozornosť rôznych hmyzích škodcov. Dostatočne rýchlo sa rozpadá, takže ak v komposte nie sú potrebné prvky bohaté na uhlík, ktoré dokážu vyvážiť tento proces rozkladu, bude mať negatívny vplyv na ekologický stav kompostu ako celku.

4. Buriny

Buriny sú veľmi odolné voči životnému prostrediu – dokážu prežiť aj pri vysokých teplotách, čo však poškodzuje kvety a zeleninu, a vy chcete asi presný opak.

5. Papier

Skartovaný papier je skvelým doplnkom každej kompostovej hromady, ale iba vtedy, ak na ňom nie je nanesená žiadna iná vrstva škodlivej farby. Do kompostu preto nepridávajte letáky, noviny a časopisy – tieto materiály by mali ísť do zberu.

6. Jedlo varené v rastlinnom oleji

Nie je nutné pridávať do kompostu ani akékoľvek varené jedlo v rastlinnom oleji – olej priťahuje hmyz a má negatívny vplyv na celkovú úroveň vlhkosti v hromade.

7. Hnoj zvierat, ktoré sa živia mäsom

Hnoj z oviec, kurčiat, králikov a iných bylinožravcov je pre komposty mimoriadne užitočný. Ale v žiadnom prípade by ste doň nemali pridať trus zvierat, ktoré jedia mäso vrátane psov a mačiek – ich baktérie môžu poškodiť nielen prírodu, ale aj ľudské zdravie.

8. Piliny

Piliny sú nasýtené uhlíkom a sú veľmi užitočným prvkom kompostu, ale iba vtedy, ak boli získané z nespracovaného dreva. Maľované piliny alebo piliny z dreva ošetreného akýmkoľvek chemickým zložením do kompostu nedávajte, pretože sa tam môžu dostať škodlivé látky z laku a farieb.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.