4 spôsoby, ako doma rozumne nakladať s odpadom

0 485

Zlepšenie udržateľnosti vášho života nie je také ťažké, ako sa zdá. Dokonca aj malými krokmi k dosiahnutiu cieľa môžete zaznamenať vynikajúce výsledky, napríklad bojovať proti plytvaniu potravinami. Odpad z potravín je dnes vážny problém. Iba v Spojených štátoch odborníci odhadujú, že približne až 40 % všetkých potravinových výrobkov ide na skládku, čo nie je vôbec dobrá správa.

Množstvo akéhokoľvek odpadu, však môže veľmi ľahko regulovať a rýchlo znížiť aj obyčajné dodržiavanie jednoduchých pravidiel. Poďte sa spolu s nami na ne pozrieť.

1. Skladujte správne

Možno ste o tom nevedeli, ale práve v chladničke vzniká veľké množstvo odpadu. Príčinou je, že niektoré druhy potravín, ovocia, zeleniny alebo iných výrobkov nie sú správne balené a uskladnené.

K správnemu uchovaniu jedla by vás mali doviesť informácie na obale. Zvážte aj nákup sklenených nádob, vďaka ktorým budete mať o všetkých potravinách prehľad. Viete, čo si môžete uvariť na večeru a kúpiť iba to, čo skutočne potrebujete. Okrem toho, použitie takýchto nádob znižuje riziko plytvania plastmi. Chce to len zvyk a prax.

Učte sa konaním. Či už to bude učiť sa tancovať tancovaním, alebo učiť sa žiť žitím, princíp je ten istý.“

(Marta Graham)

2. Nevyhadzujte všetko

Niektoré produkty sa dajú ešte zužitkovať. Z útržkov mäsa alebo kostí môžete predsa uvariť chutný vývar a z nespotrebovaného ovocia urobiť zdravú šťavu alebo smoothie. Rovnako sa dá zužitkovať aj nosené oblečenie, ktoré stačí niekde zašiť alebo inak zrenovovať.

3. Darujte

Máte plnú mrazničku? Zastavte tvorbu týchto zásob, ktoré už nikdy nebudú ako čerstvé. Automaticky to však neznamená, že by ste ich mali vyhodiť. Darujte ich v dobrom stave niekomu, o kom viete, že ich spotrebuje.

4. Naučte sa dojedať

Niektorí ľudia nemajú radi ani zvyšky jedla – to znamená, že každý deň varia niečo nové. Ale to je zle! Naučte sa, ako správne ohriať jedlo, ktorého chuť sa dá zjemniť niečím iným. Aj to môže byť veľmi dobrý spôsob, ako regulovať odpad.

Nenakupujte si do veľkej zásoby, pretože potom je plytvanie jednoduchšie. Skúste to inak a lepšie, s tým, že budete myslieť na životné prostredie a vašu budúcnosť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.