3 dôvody, prečo uprednostniť vlastné bývanie pred podnájmom?

0 608

Je úplne prirodzené, keď sa mladí ľudia chcú osamostatniť. Odchod z rodičovského hniezda býva často dosť náročný a to nie len finančne. Nie nadarmo sme v Európskej únii na chvoste celého rebríčka. Slováci žijú spolu s rodičmi priemerne do svojej 29-tky.

Viete, prečo je pri osamostantnení sa výhodnejšie uprednostniť kúpu vlastného bývania pred podnájmom? Ukážeme vám tri hlavné dôvody, prečo uprednostiť investíciu do vlastného bývania skôr, než dlhodobé platenie nájmu.

Prvej možnosti nahráva situácia na trhu.

1. Dostupné úvery na bývanie

Úvery na bývanie sú dostupnejšie, než kedykoľvek pred tým. Áno, znie to ako klišé, ale úrokové sadzby sa dlhodobo držia na historických minimách a dnes viete dostať hypotéku s fixáciou úroku na 10 rokov aj tesne pod 1% ročne.

Okrem toho, po minuloročnej novele zákona platia od 1. januára 2019 nové podmienky pri žiadosti o hypotéku pre mladých, ktorú štát podporil zavedením daňového bonusu až do výšky 400 EUR ročne po dobu 5 rokov splácania.

Daňový bonus postupne nahradil doterajšiu štátnu podporu mladých pri obstarávaní bývania, ktorou bola zvýhodnená úroková sadzba vo výške 3%.

Je pravda, že ceny pozemkov a nehnuteľností sa neustále kvôli rastúcemu dopytu zvyšujú a NBS postupne sprísňuje podmienky pre získanie hypotéky, no trh je momentálne voči mladým ľuďom túžiacim po vlastnom bývaní otvorený viac, než pred tým.

2. Návrat a zjednodušenie mladomanželskej pôžičky

Ďalším bodom je novelizácia podmienok mladomanželskej pôžičky. Štátny fond rozvoja bývania zmenil podmienky pre získanie mladomanželskej pôžičky, čím sa stala pre mladé páry dostupnejšou.


Pomocou nej si tak môžu novomanželia zaobstarať rodinný dom či byt, alebo ho zrekonštruovať za zvýhodnených podmienok s lepšími úrokovými sadzbami.

Štátny fond rozvoja bývania môžete po splnení podmienok jednorazovo požiadať o mladomanželskú pôžičku do výšky 75% ceny vašej nehnuteľnosti, najviac však 75 000 EUR, ak si plánujete postaviť nový dom.

Ak plánujete kúpu už existujúcej nehnuteľnosti, maximálna výška úveru sa líši v závislosti od veku nehnuteľnosti. Ak je byt starší ako tri roky, môžete požiadať o maximálne 50 000 EUR. Ak je mladší ako tri roky, môžete žiadať o rovnakú sumu ako pri výstavbe novej nehnuteľnosti, teda 75 000 EUR.

3. Rastúce ceny nájmov

Posledným bodom, ktorý zvýhodňuje kúpu alebo výstavbu vlastného bývania pred platením nájomného, sú práve neustále rastúce ceny za prenájom bytu.

Ceny nájomného v našom hlavnom meste sa bežne pohybujú vo výške 500 EUR za jednoizbový byt aj s energiami. Všetko samozrejme závisí od lokality a veku nehnuteľnosti.

Dnešná situácia na trhu však umožňuje získanie takého úveru na bývanie, ktorého správnym nastavením a výškou splátok by ste platili menej, než 500 EUR mesačne s dodatkom, že by ste bývali vo vlastnom.

V poslednom období je nie len pri cenách nehnuteľností, ale aj pri výške nájomného badateľný jeho rast. Pretože dopyt prevyšuje ponuku a majitelia bytov sú si toho veľmi dobre vedomí.

Na záver konštatujeme, že zaobstaranie vlastného bývania je v porovnaní s platením nájomného výhodnejšie. Naše tvrdenie potvrdzuje prieskum Eurostatu, podľa ktorého takmer 90% všetkých Slovákov býva vo vlastnom.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.