5 nápadov ako si poradiť s osvetlením do kuchyne

0 406

K príjemnej atmosfére v kuchyni dopomáha aj adekvátne osvetlenie. Ako sa s ním vysporiadať a na čo je dobré myslieť, keď uvažujete o nasvietení priestoru?

• Zabudnite na zástupy svetiel; používajte svetlo len tam, kde je to potrebné. Napríklad na pracovných plochách, ktoré vyžadujú dobré osvetlenie či už z vrchu alebo zospodu. Úderné a vizuálne zaujímavé by mohli byť závesné svietidlá a LED žiarovky nad kuchynským „ostrovčekom“, ktoré by pomohli opticky rozdeliť priestor na kuchynskú a jedálenskú časť.

• Nad pracovnú dosku odporúčame použiť svetelné LED pásky umiestnené pod vrchnými skrinkami kuchynskej linky. Toto osvetlenie je pekne ukryté a netieni vám pri práci. Navyše, LEDky majú menej tepelného výkonu, čo šetrí peniaze a zabraňuje prehrievaniu. Toto pár wattové osvetlenie dokáže vytvoriť praktické a atraktívne prostredie.

LED pásik
LED pásik

• Vrstvite svetlo. Spomenuli sme všeobecné osvetlenie pracovnej plochy, ale hodí sa, aby ste kuchyni dodali akcent a výraz. Použitie viacerých svetelných zdrojov prináša viac trojrozmernej atmosféry a tým vám pomôže vytvoriť náladu, ktorú chcete. V ideálnom prípade by každý svetelný zdroj mal byť kontrolovateľný individuálne, aby ste svetlom mohli vytvoriť čokoľvek – od jasného denného svetla až po intímnu atmosféru počas večere.

• Ak je vaša jedáleň či kuchyňa malá, môžete ju opticky zväčšiť použitím smerových svietidiel namierených na skrinky a steny. Svetlo sa bude odrážať späť do miestnosti – takéto nasmerovanie je oveľa efektívnejšie ako klasické svietenie priamo dole na podlahu.

• Ak máte v kuchyni nainštalované nastaviteľné svietidlá, kľúčom úspechu je, aby ich svetlo nikdy nesmerovalo do očí prísediacich. Častým javom býva svetelný panel umiestnený v strede kuchyne, čo znamená, že centrum je síce efektívne osvetlené, no prísediaci sú buď v tieni alebo naopak, výrazne oslnení.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.