Ako sa vyberá centrálny prvok obývacej izby?

0 663

Ľudia sme rôzni a na základe toho existuje aj niekoľko rôznych spôsobov výberu vhodných doplnkov a nábytku do interiéru. Jedným z najdôležitejších kritérií je samozrejme farba, potom dizajn, funkčnosť a nakoniec môže o všetkom rozhodnúť samotná cena. Môžete to ale skúsiť aj ako profesionáli.

Hľadajte inšpiráciu a pozrite sa na to, ako pracujú s farbami a materiálmi samotní dizajnéri. Niekoľko dobrých nápadov vám vie ušetriť čas aj peniaze. Aké rady by vám títo ľudia poskytli?

Čo vám radia dizajnéri?

V prvom rade by sa mali ľudia snažiť zbierať inšpiráciu z čo najväčšieho množstva zdrojov. Nesiahnuť hneď po prvom kúsku, ktorý ich zaujme, ale premýšľať o tom, prečo sa to páči a na čom celom stojí konkrétna idea. Spomeňte si na nejaký film alebo TV reláciu, kde sa návrhári rozhodujú zásadne podľa vzoriek. Aj vy by ste mali začať týmto štýlom, vziať si konkrétne vzorky k sebe domov a vyskúšať si, či sa vám tam skutočne hodia a budú ladiť aj s ostatnými doplnkami. Takto by ste mali postupovať aj pri kúpe novej sedačky.

Reprezentuje vašu osobnosť

V obývacej izbe trávite veľkú časť svojho života, a to bez ohľadu na vek a pohlavie. Sledovanie televízie, relax a komunikácia pri káve a čaji. Časť domu, kam si pozývate priateľov a rôzne iné návštevy. Preto je dôležité, aby sa každý v tejto miestnosti cítil naozaj dobre a pohodlne.

V tom vám samozrejme pomôže kvalitná sedacia súprava, ktorá v konečnom dôsledku reprezentuje vašu osobnosť. V súčasnosti je sortiment naozaj široký, takže obavy z toho, že by ste mohli byť limitovaní naozaj môžete zahodiť. Veľké množstvo štýlov a typov sedacích súprav vám umožňuje váš výber úplne prispôsobiť vašim potrebám a estetickému cíteniu.

Aká je sila farieb

S tým všetkým, čo sme vám práve teraz spomenuli vám môžu pomôcť farby. Ak vsadíte na vhodné kombinácie vo vašom interiéri, zaručene si v takejto obývačke odpočiniete a radi sa do nej budete aj vracať. Na začiatok sa nemusíte obávať ani pestrejších farieb, tie do tejto miestnosti vnesú čerstvý nádych a zároveň vám pomôžu načerpať novú energiu, ktorú ste počas dňa mohli stratiť.

Nový gauč vo výraznej farbe je ideálnou voľbou, samozrejme, že aj tu platí, že menej je niekedy viac. Ak sa vám zapáčil jeden odtieň, nesnažte sa v rovnakom tóne zladiť všetko, zároveň by ste nemali ani príliš kombinovať. V takomto prostredí sa môžete cítiť nepokojne a rušivo.

Ako to neprehnať?

Ktoré farby sú teda ideálne? Žiadna z nich by sa nemala podceňovať. Mali by ste si uvedomiť, že farby k nám prehovárajú a ovplyvňujú našu psychiku. Veľa sa hovorí o červenej. Z estetického hľadiska je jej odtieň a sýtosť veľmi príjemná a dokonca vám táto farba môže dodávať novú energiu. Ak to s ňou vo svojom okolí preženiete, efekt bude opačný, vznikne napätie a nepokoj. Červená sedačka však bude dokonalým dizajnovým prvkom, ku ktorému môžete zladiť v rovnakom tóne napríklad závesy. Viac by ste to už asi nemali riskovať.

Svetlé farby sú svieže a ľahké, no na údržbu bývajú náročnejšie, čo by ste mali zohľadniť v rodinách s deťmi. Poťahové materiály sedacích súprav sú dnes na vysokej úrovni, takže ani v tomto smere sa nemusíte vždy obmedzovať. Sú odolné proti vode a zvládajú aj prípadné nečistoty.

Dobré rady

Pri kombinácii nezabudnite na pravidlo troch farieb. Hlavná, ktorá bude dominovať na stene, podlahách alebo spomínanej sedačke, by mala zaberať najviac miesta, preto sa najčastejšie volí neutrálny odtieň. Ten doplníte dvoma vedľajšími farbami. Jedna z nich by mala ladiť s hlavnou a druhá, posledná by mala byť určitým kontrastom k nim. Teda jedna sedačka v dominantnej farbe a k nej vhodne zvolené farebné akcenty, to je ideálny základ dokonalého interiéru.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.