4 tipy, ktoré platia na hraboše aj krtkov

0 674

Krtkovia a hraboše, tak tieto zvieratká vo svojich záhradách, dvoroch a sadoch iste nevidíte radi. Ako sa ich zbaviť? Dobrým slovom, prosbami ani vyhrážkami nič nedocielite. Skúste radšej tieto recepty!

Účinná mechanická zábrana

Proti krtkom je jednou z najúčinnejších metód tá, pri ktorej im do cesty postavíte mechanickú zábranu. Napríklad v podobe sieťky proti krtkom, ktorú je ideálne nainštalovať pod trávnik napríklad pri zakladaní záhrady či trávnika. Sieť krtkovi spoľahlivo zabrániť dostať sa na povrch, je totiž zabezpečená aj proti posuvom.

Pozor, blíži sa zemetrasenie!

Na sluchové vnemy reagujú krtkovia aj hraboše zvlášť citlivo. Zahrajte im preto na strunu, ktorá im nebude príjemná. Odpudzovač krtkov a hrabošov je zariadenie, ktoré pomocou vibrácií navodí u spomínaných škodcov dojem blížiaceho sa zemetrasenia a spustí v nich pudové správanie s jediným cieľom – čo najrýchlejšie utiecť! Odpudzovač môže mať dosah viac ako 800m2 a vďaka solárnemu nabíjaniu je jeho činnosť v zásade nepretržitá.

Odpudzovač krtkov a hrabošov
Odpudzovač krtkov a hrabošov

Toto im nevonia

Ďalším z dominantných zmyslov týchto malých predátorov je čuch. Čo to znamená? Jednoduchá vec: vliať do nory zapáchajúcu tekutinu, napríklad ocot, prípadne noru zapchať handrou namočenou v benzíne alebo petroleji. Pomôcť by mohol aj odvar z cesnaku či cibule, ktoré pôsobia ako prirodzený repelent. Akurát, že neodpudzujú hmyz, ale krtkov a hraboše.

Prirodzený nepriateľ

Prirodzeným nepriateľom hrabošov a krtov sú napríklad mačky. Mačací lovec na dvore je požehnaním pre vás, no pre neželaných „nájomcov“ pôdy bude postrachom. Svoju službu by mohli odviesť aj mačacie chlpy v nore, no aktívny kocúr alebo mačka sú predsa len lepšou voľbou. Ďalším z prirodzených konkurentov sú napríklad lasice či dravé vtáky, tým ale treba vytvoriť podmienky na hniezdenie, ktoré však nie sú automaticky zárukou, že sa daný tvor uhniezdi práve u vás.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.