Neviete si poradiť s „vínnymi“ muškami? Toto na ne zaberá

Niekedy ich prítomnosť ani nepostrehnete, no pokiaľ ich výskyt vo vašom interiéri necháte na „pospas“ osudu, môže sa vám to dosť nepríjemne vypomstiť. Nie je to ani klasická mucha a s komárom nemá tiež veľa spoločného, teda pokiaľ nejde o krídla a intenzitu obťažovania.

Malé mušky, „octomilky“ sa v nepozorovanom momente vedia veľmi dobre udomácniť takmer kdekoľvek. Láka ich sladká a kyslastá vôňa a pokiaľ neviete ako, zbaviť sa ich nie je jednoduché. Možno by sme si mohli pripomenúť osvedčené rady našich starých mám, ktoré to s nimi naozaj veľmi dobre vedeli.

Muška „otravná“

Svoje pomenovanie si tento druh hmyzu získal najmä podľa toho, na čom si najviac pochutnáva. Proces kvasenia a hniloby ho priťahuje. Ako a kadiaľ sa k nám ale dostane?

Ak sa podarí, čo i len jednu z nich prilákať proces kvasenia k vám domov cez pootvorené okno alebo dvere, viac im už netreba. V blízkosti tohto zdroja majú ideálne podmienky na rozmnožovanie. Na ovocí a zelenine, ktoré sa pomaly dostáva do štádia prezretého, dokážu naklásť až 400 vajíčok, z ktorých sa v priebehu troch dní dokáže vyliahnuť nová a početnejšia generácia. Tieto mušky vám fyzicky neublížia, no dokážu prenášať plesne a skazu aj na čerstvé potraviny, a tak znepríjemniť váš život a niekedy spôsobiť až vážne ochorenie.

Kúpte si „mäsožravky“

Tie dnes nájdete v akomkoľvek obchodnom centre a nemusí to byť práve záhradníctvo. Nezjedia vás, sú to drobné rastlinky, ktoré vylučujú látky priťahujúce hmyz tohto charakteru. Sú veľmi účinnou formou mucholapky, ktorú si môžete v obchode kúpiť tiež.

Moderné pomôcky

Fungujú na báze elektrického prúdu a všimnúť si ich môžete aj v bežných prevádzkach, kde nie je hmyz vítaný. Je to špeciálna lampa, svetlo, ktoré láka a hubí hmyz buď elektrickým výbojom, alebo sa mušky dostanú do špeciálneho zásobníka odkiaľ niet cesty von.

Dostupné korenie

Doma ho máte asi všetci. Môže pomôcť klinček v kvetináči alebo cesnak. Táto aróma však nemusí vyhovovať všetkým obyvateľom domu a bytu.

Niekto odporúča vytvoriť pascu, kam ich nalákate. Stačí umiestniť do prostredia kúsok ovocia a potom celý roj povysávať.

Najideálnejšie je ale predchádzať vzniku hnilobného procesu a neskladovať veci zbytočne a dlho na jednom mieste. Ani v odpadkovom koši nenechávajte potraviny, ktoré procesom hniloby a skazy veľmi rýchlo podliehajú.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.