Neviete si poradiť s „vínnymi“ muškami? Toto na ne zaberá

0 543

Niekedy ich prítomnosť ani nepostrehnete, no pokiaľ ich výskyt vo vašom interiéri necháte na „pospas“ osudu, môže sa vám to dosť nepríjemne vypomstiť. Nie je to ani klasická mucha a s komárom nemá tiež veľa spoločného, teda pokiaľ nejde o krídla a intenzitu obťažovania.

Malé mušky, „octomilky“ sa v nepozorovanom momente vedia veľmi dobre udomácniť takmer kdekoľvek. Láka ich sladká a kyslastá vôňa a pokiaľ neviete ako, zbaviť sa ich nie je jednoduché. Možno by sme si mohli pripomenúť osvedčené rady našich starých mám, ktoré to s nimi naozaj veľmi dobre vedeli.

Muška „otravná“

Svoje pomenovanie si tento druh hmyzu získal najmä podľa toho, na čom si najviac pochutnáva. Proces kvasenia a hniloby ho priťahuje. Ako a kadiaľ sa k nám ale dostane?

Ak sa podarí, čo i len jednu z nich prilákať proces kvasenia k vám domov cez pootvorené okno alebo dvere, viac im už netreba. V blízkosti tohto zdroja majú ideálne podmienky na rozmnožovanie. Na ovocí a zelenine, ktoré sa pomaly dostáva do štádia prezretého, dokážu naklásť až 400 vajíčok, z ktorých sa v priebehu troch dní dokáže vyliahnuť nová a početnejšia generácia. Tieto mušky vám fyzicky neublížia, no dokážu prenášať plesne a skazu aj na čerstvé potraviny, a tak znepríjemniť váš život a niekedy spôsobiť až vážne ochorenie.

Kúpte si „mäsožravky“

Tie dnes nájdete v akomkoľvek obchodnom centre a nemusí to byť práve záhradníctvo. Nezjedia vás, sú to drobné rastlinky, ktoré vylučujú látky priťahujúce hmyz tohto charakteru. Sú veľmi účinnou formou mucholapky, ktorú si môžete v obchode kúpiť tiež.

Moderné pomôcky

Fungujú na báze elektrického prúdu a všimnúť si ich môžete aj v bežných prevádzkach, kde nie je hmyz vítaný. Je to špeciálna lampa, svetlo, ktoré láka a hubí hmyz buď elektrickým výbojom, alebo sa mušky dostanú do špeciálneho zásobníka odkiaľ niet cesty von.

Dostupné korenie

Doma ho máte asi všetci. Môže pomôcť klinček v kvetináči alebo cesnak. Táto aróma však nemusí vyhovovať všetkým obyvateľom domu a bytu.

Niekto odporúča vytvoriť pascu, kam ich nalákate. Stačí umiestniť do prostredia kúsok ovocia a potom celý roj povysávať.

Najideálnejšie je ale predchádzať vzniku hnilobného procesu a neskladovať veci zbytočne a dlho na jednom mieste. Ani v odpadkovom koši nenechávajte potraviny, ktoré procesom hniloby a skazy veľmi rýchlo podliehajú.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.