5 faktov o žalúziách
Boli módou v 90tych rokoch, no ako sa ukazuje, krok dokážu držať aj s modernou dobou. Zariadenia podobné žalúziám využívali ľudia od nepamäti. Aká bola ich história a čím môžu žalúzie prispieť ku skvalitneniu bývania dnes?
Zvieracie kože ako žalúzie
Starodávne žalúzie ľudia pred stovkami rokov vyrábali zo zvieracích koží. Nezriedka ich pre zavesením na okno ešte namočili do vody, takže keď sa do nich oprel vietor, „žalúzie“ vytvárali príjemne chladivý efekt vo vnútri miestnosti. Od ich užívania sa však upustilo aj preto, že vyžadovali veľmi zložitú údržbu.
Pompeje vsadili na mramor
Stopy po žalúziám podobných zariadeniach sa našil aj v sopkou zničenom meste Pompeje. Miestni používali akési mramorové vonkajšie žalúzie či okenné kryty, ktoré poskytovali istú porciu súkromia a samozrejme odrážali pálivé lúče slnka. Ich funkciou tiež bolo chrániť proti nepriazni počasia a vytvárať vo vnútri budov fajn chládok.
Pochádzajú pravdepodobne z Perzie
Žalúzie tak, ako ich poznáme dnes, si nechal patentovať Brit Edward Beran. Do Európy ich však pravdepodobne priniesli obchodníci, ktorí obchodovali s Perziou (odtiaľ aj francúzsky názov Les Persienes“ pre žalúzie). Podobné zariadenia, avšak vyrábané z bambusu, sa ale používali aj v Číne, Indii a mnohých ázijských krajinách.
Drevené sú top
Drevo v domácnosti má tendenciu absorbovať do seba oxid uhličitý. A nie len to živé, ale aj drevo vo forme dverí, žalúzií či nábytku. Existuje len málo materiálov, ktoré dokážu nadčasový drevený materiál poraziť v pozitívnom pôsobení na človeka a jeho okolie. Navyše sú drevené žalúzie silné, odolné a vytvárajú prirodzený pocit tepla.
Žalúziami proti úniku tepla
S príchodom izbových ohrievačov a stúpajúcou teplotou v interiéroch začali rásť aj sumy na účtoch za elektrinu a to najmä v krajinách, ktoré zažívajú veľmi studené a dlhé zimy. V súčasnej dobe sa však tepelným stratám dá zabrániť aj inštaláciou tzv. bunkových roliet či vonkajších žalúzií. Ich štruktúra zachytáva vzduch, čím vytvára bariéru proti unikajúcemu teplu.