Vinylové podlahy postupne nahrádzajú podlahy laminátové na čele rebríčka najobľúbenejších podláh. Alebo už nahradili? Vedie vôbec niekto takúto štatistiku? Predajcovia by zrejme vedeli spoľahlivejšie odpovedať, ale v podstate ide o detail.
Vyššia cena je zrejme jediná nevýhoda
Dôležité totižto je, že vinyl naozaj raketovo naberá na popularite a množstvo ľudí sa pri výbere nových podláh v prvom rade díva práve naň. Minimálne do okamihu, kým si neprepočítajú, koľko ich to bude stáť v porovnaní s rokmi overenými laminátovými podlahami.
Ak má v tomto súboji niečo rozhodnúť v prospech laminátových podláh, tak je to práve cena. Za vinylovú podlahu môžete kľudne zaplatiť násobne viac a v prípade potreby pokrytia väčších plôch sa cena za takúto podlahu môže vyšplhať skutočne vysoko.
Samozrejme, za svoje peniaze získate výhody, akými sú 100% vodeodolnosť, čo otvára nové možnosti použitia takejto podlahy, či najnižší teplotný odpor, ktorý využijete v prípade, že máte podlahové vykurovanie. Ak vás teda cena vinylu neodrádza, je to rozhodne lepšia voľba.
Poradíte si aj svojpomocne
A čo pokladanie takejto podlahy? Ak ste niekedy kládli laminátovú podlahu, určite nebudete mať problém zvládnuť aj vinylovú. A bude jedno, či pôjde o v súčasnosti najbežnejšie používané súbežné ukladanie, alebo menej častú vinylovú podlahu Herringbone.
Existuje viacero spôsobov ukladania vinylovej podlahy podľa jej typu, ale problém by vám nemal robiť žiaden z nich. Tenšia vinylová podlaha sa celoplošne lepí priamo na betónový podklad. Hrubšia sa „naklikáva“ podobne ako laminát. S tým rozdielom, že pod takúto vinylovú podlahu by mala ísť kročajová podložka vyššej hustoty.
Existuje aj voľne kladený typ vinylovej podlahy, ktorá sa ukladá na rovný, suchý, hladký a napenetrovaný betón. Jednotlivé časti podlahy držia na svojom mieste vďaka protišmykovým prvkom a zároveň aj svojou váhou.
Zdroj obrázku: Dmitry Kalinovsky / Shutterstock.com